Moje finanse - Z klasy do kasy REKORD

Ponad 73 550 uczniów z całej Polski zgłosiło się do udziału w V edycji konkursu z wiedzy ekonomicznej "Moje finanse - Z klasy do kasy"

Telefony dzwonią bez przerwy, zgłoszenia napływają workami - relacjonuje Magda Wójcik, koordynatorka konkursu. - Mieliśmy cichą nadzieję, że uczestników będzie więcej niż wiosną 2007 roku, ale nie aż o 20 tys.! Jesteśmy mile zaskoczeni - przyznaje.

Konkurs organizują "Gazeta", Narodowy Bank Polski oraz Fundacja Kronenberga przy banku Citi Handlowy, partnerami są Gazeta.pl i Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Opiekunem merytorycznym projektu jest Witold Gadomski, dziennikarz ekonomiczny "Gazety". Wspólnie z ekspertami Citi Handlowego będzie doradzał uczestnikom i odpowiadał na ich pytania na stronie internetowej konkursu www.gazeta.pl/zkdk.

Konkurs - przeznaczony dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - do łatwych nie należy. Uczniowie połączeni w liczące 3-5 osób drużyny pod opieką nauczyciela dostają wirtualne 100 tys. zł. Przez 11 kolejek, od 4 marca do połowy kwietnia, inwestują je na prawdziwych rynkach akcji, obligacji, walut, złota i funduszy inwestycyjnych, mogą też umieścić pieniądze na lokacie. Cel - jak najwięcej zarobić. Chociaż zlecenia składają przez internet, muszą przewidywać reakcje giełdy i gospodarki - gra bowiem nie toczy się online.

O tytuł Inwestora Roku będzie walczyć blisko 20 tys. szkolnych drużyn. Rekrutacja zakończyła się 27 lutego. Najwięcej zespołów zgłosiło się z województwa śląskiego: 2894 drużyny zrzeszające ponad 10 300 uczestników. Tuż za nim znalazły się woj. mazowieckie (1907 zespołów, 7200 uczniów) i wielkopolskie (1722 zespoły i 6410 osób).

Małopolska, która jako jedyne województwo bierze udział w konkursie od pierwszej edycji w 2002 roku (pomysł narodził się w krakowskiej redakcji "Gazety"), jest na czwartej pozycji. Ma 1690 drużyn liczących 6397 osób.

Mamy też szkoły hiperrekordzistki, które zgłosiły do konkursu ponad 100 zespołów. Wśród nich są np.: Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1 w Brzozowie (woj. podkarpackie), Gimnazjum nr 1 z Wrocławia i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie (woj. wielkopolskie). Czasem oznacza to udział prawie całej szkoły.

Do dziś uczestnicy muszą po raz pierwszy zainwestować swoje wirtualne pieniądze. 20 najlepszych drużyn w każdym województwie spotka się w półfinałach regionalnych 21 kwietnia, czeka je sprawdzian z wiedzy ekonomicznej. Zwycięzcy będą walczyć o tytuł Inwestora Roku i 10 tys. złotych podczas finału w Warszawie 26 kwietnia.

Konkurs współfinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Więcej informacji: www.gazeta.pl/zkdk.

Źródło: Gazeta Wyborcza