Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Potrafią udzielać pierwszej pomocy

Dnia 18 kwietnia 2008 r. w Jarocinie odbyły się po raz kolejny Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Do mistrzostw przystąpiło 8 drużyn reprezentujących następujące szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Jarocińskiego – ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP w Tarcach, ZSO w Jarocinie.

Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie jarocińskiej „Dwójki” zdobywając dwa pierwsze miejsca. I miejsce zajęła drużyna dziewcząt w składzie: Marta Ignaszak, Magdalena Szcześniak, Estera Rybka, Joanna Piątka, Marta Grześkowiak, II miejsce – drużyna chłopców w składzie: Dawid Nowak, Jakuba Pluta, Krzysztof Lewiński, Tomasz Roszak, Krystian Pluta.

Członkowie obu ekip są uczniami liceum ogólnokształcącego w przysposobieniem wojskowym w ZSP nr 2 w Jarocinie. III miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Uczennice liceum wojskowego już 26 kwietnia będą reprezentowały nasz powiat na Mistrzostwach Okręgowych w Słupcy.

Celem Mistrzostw Pierwszej Pomocy jest podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyku ich przestrzegania. Mistrzostwa także stają się okazją do ujednolicenia standardów nauczania pierwszej pomocy zarówno na kursach PCK jak i lekcjach przysposobienia obronnego. Równie ważne jest kształtowanie postaw współpracy w grupie oraz upowszechnianie zasad wartości humanitarnych Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Dzięki doświadczeniu Zarządu Rejonowego PCK w Jarocinie mistrzostwa stoją na wysokim, niezmiennym od lat poziomie. Drużyny musiały wykazać się ogromną wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, praktycznymi umiejętnościami przy wykonywaniu opatrunków, zabezpieczaniu miejsca wypadku oraz prawidłowym wezwaniu pomocy kwalifikowanej. Niewątpliwie o ostatecznej klasyfikacji zadecydowały również

Umiejętność współpracy całego zespołu oraz kierowania zespołem przez kapitana, a także właściwa diagnoza osób poszkodowanych. Na wyznaczonych punktach drużyny napotkały pozorowane sytuacje zagrożenia życia i zdrowia (porażenie prądem elektrycznym, niebezpieczny upadek z drabiny, poparzenie wrzątkiem, próba samobójcza, utonięcie – przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej). Dramaturgii sytuacjom dodawali odpowiednio przygotowani do swoich ról pozoranci, którzy potrafili zdezorientować niejedną drużynę.

Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwała powołana komisja składająca się z przedstawicieli Zarządu Rejonowego PCK w Jarocinie oraz opiekunów drużyn, pielęgniarek opiekunów SK PCK.

Bez wątpienia mistrzostwa pierwszej pomocy są doskonałym sprawdzianem posiadanej wiedzy i umiejętności. Sami uczniowie twierdzą że wiedza teoretyczna to nie wszystko – ważne jest jej odpowiednie wykorzystanie w sytuacji trudnej.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd