Libercourt

We wrześniu 2008 miasto Jarocin obchodziło 30-lecie współpracy z francuskim miastem Libercourt. Z tej okazji delegacja mieszkańców Jarocina miała okazję pojechać do Libercourt z 5-dniową wizytą.

Z zaproszenia skorzystała również uczennica naszej szkoły, Ewa Sobczak z klasy IV b technikum hotelarskiego, która pojechała tam pod opieką nauczycielki języka francuskiego pani Iwony Dropik.

Zostałyśmy bardzo gościnnie przyjęte. Zwiedziłyśmy Libercourt, Lille i kopalnię w Lewarde, oraz wzięłyśmy udział w uroczystym podpisaniu umowy o dalszej współpracy miast przez burmistrza Jarocina pana Adama Pawlickiego i mera Libercourt pana Daniela Maciejarza. Uroczystość miała miejsce w merostwie. Po południu odbył się piknik a wieczorem kolacja polska zorganizowana przez restaurację „Fiesta” z Jarocina.

Libercourt jest bardzo zadbanym, bogatym w zieleń miastem gdzie, mieszkają bardzo sympatyczni, życzliwi i otwarci ludzie. Zaskoczyło nas, jak wielu Francuzów mówi tam po polsku, a jedna z ulic nazywa się „Jarocin”.

Miałyśmy okazję rozsmakować się w kuchni francuskiej. Długie godziny spędzone przy stole dały nam możliwość nie tylko delektowania się wspaniałymi francuskimi daniami, serami, ale również były okazją do długich rozmów z Francuzami. Język francuski przeplatał się bardzo często z językiem polskim, ponieważ wielu Francuzów w Libercourt jest polskiego pochodzenia i mówią bardzo dobrze po polsku. Ich rodzice lub dziadkowie przybyli do Francji do pracy w kopalniach węgla. Kopalnie są już nieczynne, jednak język polski i tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość uczenia się języka francuskiego, dlatego był to dla nas bardzo ważny wyjazd. Ewa miała możliwość sprawdzić swoje umiejętności i nabyć nowych doświadczeń.