II Obóz Wojskowy

Już po raz drugi, uczniowie klasy I LOW i II LOW Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie poznali smak życia wojskowego podczas obozu przysposobienia wojskowego w Machlinach koło Czaplinka.

Zajęcia przeprowadzono przy współpracy i pomocy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu. 43 osobowa grupa młodzieży mogła zapoznać się z pracą na lotnisku, obsługą samolotu Su-22. Przeprowadzono strzelanie z kbks-u i tor przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej.

Pod pomnikiem tragicznie zmarłych żołnierzy w katastrofie lotniczej w Mirosławcu, uczniowie oraz nauczyciele zapalili znicze. Na obozowiczów czekało wiele atrakcji i niespodzianek.

W czasie nocnych alarmów uczniowie poszukiwali rozbitków, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, transportowali poszkodowanych na przygotowanych własnoręcznie noszach, W czasie jednego z alarmów zmieniono miejsce obozowiska i uczniowie musieli spać pod gołym niebem. Ale to nie koniec ekstremalnych przeżyć. Jedno z zadań polegało na pokonaniu określonego odcinka terenu oraz przeszkody wodnej ze swoim ekwipunkiem i dodatkowym sprzętem zabranym z obozu. Przeprowadzono również marsz na azymut oraz zajęcia chemiczne z zastosowaniem Pchr-54M.

W wolnym czasie uczniowie korzystali z kąpieli wodnych i słonecznych oraz pływali kajakami po jeziorze. W czasie wycieczki turystyczno-historycznej do Kołobrzegu zwiedzono Muzeum Oręża Wojska Polskiego, a chorąży Maciej Zaborowski przeprowadził lekcję historii przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem. W ostatnim dniu obozu na uczniów czekały śluby obozowe oraz chrzest obozowy. Na uroczystym apelu odczytano wyróżnienia dla uczniów najbardziej aktywnych i zwycięzców licznych konkursów. Nagrody i oficjalne podsumowanie odbędzie się 1 września podczas inauguracji roku szkolnego już w Jarocinie.

Wszystkie zajęcia realizowane były pod nadzorem nauczyciela przysposobienia wojskowego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie - komendanta obozu Jacka Adamczaka oraz instruktorów: Kamili Krzyżanowskiej, Tomasza Kwiatkowskiego, Roberta Węclewskiego, Jakuba Genstwy oraz sprawującego nadzór nad szkoleniem wojskowym chorążego Macieja Zaborowskiego z 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. Serdeczne podziękowania należą się Starostwu Powiatowemu w Jarocinie oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu za dofinansowanie obozu dla młodzieży.

Foto.: mgr Kamila Krzyżanowska, chor. Maciej Zaborowski

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Our website is protected by DMC Firewall!