Henryk Płachta 1942 - 2011

 Henryk Płachta był emerytowanym nauczycielem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Urodził się 17.10.1942 roku w Koperni (powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie). Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej w Skowronnie Dolnym w roku 1949, a kontynuował ją w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugo Kołłątaja w Pińczowie. W 1966 roku ukończył Studium Nauczycielskie Szkolnictwa Rolniczego w Brwinowie – Pszczelinie. Zdobył wówczas kwalifikacje do nauczania zajęć technicznych i rysunku technicznego, a także do pracy w charakterze wychowawcy w internacie. W tym samym roku podjął pracę na stanowisku wychowawcy internatu w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Radomiu. W roku 1986 ukończył studia na Wydziale Filologiczno – Historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1970 – 1984 pracował jako wychowawca internatu oraz nauczyciel rysunku technicznego w Technikum Drzewnym w Jarocinie. Jednocześnie od roku 1975 pracował w niepełnym wymiarze godzin w ZSP nr 2 jako nauczyciel przysposobienia obronnego, a od 1.09.1984 roku do 31.08.2000 był zatrudniony już tylko w naszej szkole.

Henryk Płachta angażował się również w działalność społeczną. W młodości pełnił różne funkcje w organizacjach młodzieżowych, gdzie doceniano jego pracowitość i zdolności organizacyjne. W naszej szkole przez wiele lat był prezesem Ogniska nr 5 ZNP.

Henryk Płachta był nauczycielem wymagającym, posiadającym imponującą wiedzę z zakresu obronności. Uczniowie darzyli go szacunkiem. Wysoce cenili jego zaangażowanie i sprawiedliwość. Młodzież zapamiętała go jako człowieka o niezwykle pogodnego i cierpliwego, nigdy nie odmawiającego pomocy.

W pamięci nauczycieli pozostanie na zawsze jako człowiek sumienny, skromny, życzliwy ludziom.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Our website is protected by DMC Firewall!