Obóz dla klas mundurowych w Akademii Obrony Narodowej

W dniach od 16-19 maja 2013 w Warszawie na rembertowskim poligonie odbywał się I Ogólnopolski obóz klas mundurowych. Inicjatorami spotkania była Akademia Obrony Narodowej oraz Wojskowa Akademia Techniczna, a zaproszenie przyjęło 80 szkół. W obozie uczestniczyło blisko 2 tysięcy uczniów, w tym 25 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie z klasy liceum ogólnokształcącego przysposobieniem wojskowym.

Główne uroczystości miały miejsce 17 maja. Punktualnie o godzinie 1100 rozpoczął się uroczysty apel pod hasłem "Edukacja obronna", w którym uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka. Po odegraniu hymnu państwowego i złożeniu meldunku, Minister Obrony Narodowej dokonał uroczystego przeglądu pododdziałów złożonych z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz pododdziałów założonych z uczniów klas mundurowych. Słowa uznania: "Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, a wraz z nimi społeczność akademicka, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli o obronność oraz bezpieczeństwo Polski, Europy i świata" skierował do młodzieży pomysłodawca przedsięwzięcia, rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Podczas uroczystości młodzież złożyła uroczyste ślubowanie Ojczyźnie oraz wręczyła kwiaty przedstawicielom organizacji kombatanckich i weteranów skupiających m.in. powstańców warszawskich, inwalidów wojennych, poszkodowanych na misjach poza granicami kraju. Uroczystość kończyła defilada z udziałem wszystkich pododdziałów.

Po uroczystości młodzież ZSP nr 2 zwiedzała Warszawę, jedną z większych atrakcji okazał się stadion narodowy.

Kolejne dni uczniowie spędzili na Akademii Oborny Narodowej. Młodzież miała okazję zapoznać się ze strukturą akademii, uczestniczyła w okolicznościowych wykładach, spotykała się z ciekawymi osobami, m.in. ze strzelcem wyborowym uczestniczącym w misjach zagranicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy dynamiczne przygotowane pracowników i studentów akademii związane z działaniem antyterrorystów oraz służb medycznych. Kolejne atrakcje przygotowała kadra z jednostki w Wesołej. Wystawy sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych oraz broni. Dużą atrakcją okazała się ekspozycja żandarmerii wojskowej obejmująca symulatory prowadzenia pojazdów w stanie po spożyciu alkoholu, symulatory kolizji drogowych, sprzęt i testy do wykrywania narkotyków.

Kulminacją całego obozu była uroczystość ogniobrania wywodząca się z tradycji wojskowej - jest to obrzęd, którego kluczowym elementem jest ognisko. Jego rozpalenie jest sygnałem przywołania pamięci o bohaterach i ważnych historycznych wydarzeniach. W ogniobraniu uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz z kadrą, profesorami i studentami AON. Młodzież wraz z Prezydentem odśpiewała kilka patriotycznych pieśni, Prezydent RP podzielił się z obecnymi tradycyjną gawędą przybliżającą wojskowe doświadczenia „Cieszę się, że jest inicjatywa, która gromadzi młodych ludzi nie tylko z powodu sentymentu do tradycji wojskowej, ale przede wszystkim z nastawienia, że Ojczyzna zawsze potrzebuje ludzi odważnych. (...) Kiedy premier Mazowiecki wezwał mnie do siebie z pytaniem: byłeś w wojsku? Gdy odpowiedziałem, że nie, usłyszałem: to będziesz. I tak zostałem wiceministrem obrony narodowej". Na koniec uroczystości komendant AON gen. Pacek zaprosił młodzież i prezydenta za rok, na kolejne spotkanie.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Our website is protected by DMC Firewall!