95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W dniu 21.01.2014 roku w auli ZSP nr 2 w Jarocinie odbyła się uroczysta prelekcja z okazji 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak wiemy z historii, rozpoczęło się ono 27 grudnia 1918 roku, w Poznaniu, a ogromny wpływ na jego wybuch miał przyjazd wielkiego kompozytora i pianisty Jana Ignacego Paderewskiego. Powstanie wielkopolskie było zarazem jedynym zwycięskim w dziejach naszego narodu. Z tej właśnie okazji uroczystą prelekcję na temat powstania na ziemi jarocińskiej wygłosił pan Wojciech Koterba, szef grupy rekonstrukcyjnej z Mieszkowa.

W spotkaniu z zaproszonym gościem wzięły klasy Liceum, Technikum i Zasadniczej Zawodowej. Uczniowie mieli nie tylko okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, ale również osobiście „dotknąć historii”. Pan Koterba zabrał na spotkanie wierne repliki broni białej i palnej z tamtych czasów oraz pięknie haftowany sztandar powstańczy. Każdy chętny mógł zapoznać się z zasadami walki taką bronią, jej ciężarem oraz zastosowanie w walkach w czasie powstania wielkopolskiego.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Our website is protected by DMC Firewall!