Elektrycy i elektronicy w Bełchatowie

Elektrycy i elektronicy w Bełchatowie14 maja 2015 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panem Przemysławem Fatygą i Panią Małgorzatą Rębisz udali się na wycieczkę do Elektrowni w Bełchatowie która jest największą elektrownią w Europie opalaną węglem brunatnym i produkującą 20 procent energii elektrycznej dla Polski. Grupa liczyła 29 osób: 21 uczniów z klasy IE (zawód elektryk i elektromechanik) oraz 6 członków koła elektrycznego i elektronicznego AMPER.

Pierwszym punktem wycieczki był taras widokowy, z którego mogliśmy podziwiać cały teren kopalni wraz maszynami i kilometrami przenośników taśmowych. W oddali rozciągała się przepiękny widok elektrowni.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie elektrowni. Nie sądziliśmy, że jest to aż tak duży obiekt inżynieryjny. Po terenie oprowadzał nas przewodnik, który pokazał nam: transformatory energetyczne, chłodnie kominowe, instalacje oczyszczania spalin, młyny węgla, turbiny parowe wraz z turbo generatorami oraz nastawnie bloków energetycznych.

Wycieczka była niezwykle interesująca i pokazała sposób wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni na węgiel brunatny, co dla przyszłych elektryków i elektroników jest niezwykle przydatne.

Opiekun wycieczki Przemysław Fatyga

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd