Obóz przysposobienia wojskowego - Machliny 2015

Podziękowanie dla Banku Spółdzielczego w JarocinieDyrekcja, uczniowie, rodzice, opiekunowie i wychowawca klasy I Liceum Ogólnokształcącego pragną wyrazić głęboką wdzięczność Zarządowi Banku Spółdzielczego w Jarocinie i Jarocińskiemu Starostwu Powiatowemu za ofiarowaną pomoc finansową, która umożliwiła zrealizowanie wyjazdu szkoleniowego uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym w Machlinach w czerwcu 2015 r. Już po raz ósmy uczniowie liceum ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym w ZSP nr 2 w Jarocinie mieli okazję posmakować żołnierskiego życia w czasie obozu szkoleniowego w Machlinach, w małej miejscowości położonej na Pojezierzu Drawskim. W dniach 22-28 czerwca 2015 r. 28 - osobowa grupa uczniów mieszkała w stanicy ZHP, w której mieściło się obozowisko.

W ramach licznych zajęć obozowych w Machlinach, nasi uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach z musztry i służby wartowniczej. Ponadto w czasie nocnych alarmów uczniowie poszukiwali rozbitków, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej w warunkach obozowych, transportowali poszkodowanych na noszach. W czasie jednego z alarmów zmienili miejsce obozowiska i spali pod gołym niebem, podczas innego alarmu mieli za zadanie pokonanie określonego odcinka terenu oraz przeszkody wodnej ze swoim ekwipunkiem i dodatkowym sprzętem zabranym z obozu. Młodzież wzięła udział w ćwiczeniach alarmu chemicznego i poszukiwania wskazówek w terenie, taktyki ogólnej ze sprzętem i z wykorzystaniem środków pozoracji walki. Przeszli szkolenie z zasad zachowania się żołnierzy. Wzięli udział w strzelaniu z broni pneumatycznej krótkiej typu Łucznik WZ 1970. Przeprowadzono również marsz na azymut. Uczniowie ochraniali obozowisko, wystawiając służbę dyżurną oraz wartę.

W jednostce lotniczej w Mirosławcu, uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem lotniska wojskowego, mieli też szczęście bo w czasie naszego pobytu obejrzeli bezzałogowe drony bojowe i obejrzeli samoloty-eksponaty. Zaprezentowano pojazdy bojowe typu Hummer H1. Uczniowie zwiedzili wieżę kontroli lotów, w której ciekawy wykład na temat funkcjonowania wieży udzielił jeden z kontrolerów. Uczniowie oraz nauczyciele oddali hołd ofiarom katastrofy samolotu CASA w Mirosławcu i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar tej katastrofy. Zajęcia przeprowadzono przy współpracy i pomocy 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu. Uczniowie byli też na wycieczce w Kołobrzegu. Zwiedzili Muzeum Oręża Polskiego, obejrzeli pomnik Zaślubin Polski z morzem oraz spacerowali po plaży. Odbył się oczywiście chrzest obozowy.

Uczniowie otrzymali odznaki za udział w obozie i gratulacje od nauczycieli ZSP NR 2 w Jarocinie, tj. komendanta obozu pana Jacka Adamczaka oraz instruktorów: pani Małgorzaty Rębisz, pani Marzeny Kościelniak, pana Wojciecha Krzyżanowskiego, pana Roberta Węclewskiego oraz sprawującego nadzór nad szkoleniem wojskowym chor. Macieja Zaborowskiego z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.

Ponadto młodzież brała udział w ognisku, podczas którego prezentowali skecze i smażyli kiełbaski. W czasie wolnym uczniowie pływali kajakami, kąpali się w jeziorze, opalali się i grali w piłkę.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Our website is protected by DMC Firewall!