W 5 godzin przeczytali „Wesele” S. Wyspiańskiego

Galeria27 września 2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie 37 uczennic i uczniów przez 5 godzin czytało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Młodzież do udziału w przedsięwzięciu przygotowywała się od września. Zadbano nie tylko o piękne odczytanie tekstu, ale również o kostiumy, scenografię i oprawę muzyczną.

Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia. Wielokrotnie czytali dramat, oglądali film Andrzeja Wajdy, fragmenty przedstawień teatralnych, aby stworzyć jak najlepsze kreacje aktorskie.

Zainteresowanie udziałem w czytaniu "Wesela" przeszło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że uczniowie z takim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie tego przedsięwzięcia - nie tylko dobrze wczuli się w grane przez siebie role, ale zadbali również o odpowiednie stroje. Jeśli dodać do tego fakt, że słyszymy od nich głosy, że chcieliby wziąć udział w kolejnym takim przedstawieniu, to jest to bardzo budujące i przekonuje, że taki kontakt z literaturą trafia do młodzieży. Widzowie bardzo dobrze przyjęli ten sposób prezentacji jednego z najważniejszych tekstów w naszej literaturze – stwierdziła Arleta Krygier – Rybczyńska, nauczycielka języka polskiego.

Wszyscy podkreślali wyjątkową atmosferę towarzyszącą przygotowaniom przedstawienia. Uczniowie wzajemnie wspierali się podczas prób, wychodzili z inicjatywami, w jaki sposób uatrakcyjnić swój występ. Ich starania zostały nagrodzone gromkimi brawami przez uczniów słuchających dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

W czytaniu wzięli udział: z klasy III LPA: Marcin Orszulak, Mateusz Kmieciak, Wiktoria Bartkowiak, Dawid Trajdos; z klasy III LPB: Adrian Kukla, Krzysztof Urbaniak, Mikołaj Bajka; z klasy III LW: Oliwia Rzepecka, Maksymilian Hoffmann, Eliasz Bartkowiak, Patrycja Skrzypczak, Filip Papież, Dawid Rzepa, Michalina Jaśkowiak, Sandra Grajek , Wojciech Mehr; z: Wiktoria Dajewska; klasy II A: Kamila Śmiegiel, Julia Waszak; z klasy II LPB: Agata Bizan, Oliwia Mettler, Agnieszka Wrembel, Maksima Nowak, Bartosz Chołubowski, Karolina Przodaszek, Julia Zaremba, Aleksandra Niewiadomska; z klasy II LW: Bartosz Hałas,Dominika Staniewska, Krzysztof Karcz; z klasy II TF: Gabriela Migalska, Dominika Czaczyk, Ewelina Lis, Katarzyna Przybylska, Natalia Chrzanowiecka; z klasy II TM: Mikołaj Witczak; z klasy I LR: Zofia Wieczorek. Oprawę muzyczną przygotowali Sebastian Rychter z II TH oraz Arkadiusz Udzik z III TM.

Cieszę się, że nauczyciele języka polskiego w mojej szkole wyszli z inicjatywą czytania „Wesela” - mówi Witold Bierła, dyrektor szkoły - Żałuję, że mogłem wysłuchać tylko kilkunastu pierwszych scen. Młodzież czytająca dramat stworzyła niezwykły klimat. Byłem zaskoczony skupieniem publiczności. Myślałem, że dla uczniów oglądających przedstawienie będzie to po prostu luźniejsza lekcja, a tymczasem chłonęli oni każde słowo. To świetna promocja czytania wśród młodych ludzi.

Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przygotowały nauczycielki języka polskiego: Arleta Krygier – Rybczyńska oraz Dorota Gromada we współpracy z Marią Admaczak, Sławomirą Leśnierowską, Moniką Zielińską oraz Barbarą Niewiadą.

Dzięki temu przedsięwzięciu okazało się, że „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to nie tylko jedna z nużących lektur, ale ciągle żywy i aktualny tekst, wywołujący u słuchaczy i śmiech, i zadumę. Głośne czytanie to doskonały sposób, żeby przekonać uczniów o wartości książek, także tych obowiązkowych w szkole. Uczniowie już pytają o kolejne tego typu wydarzenie. Na pewno w przyszłym roku włączymy się do Narodowego Czytania. – powiedziała Dorota Gromada, nauczycielka języka polskiego i jednocześnie wicedyrektor szkoły.