W 5 godzin przeczytali „Wesele” S. Wyspiańskiego

Galeria27 września 2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie 37 uczennic i uczniów przez 5 godzin czytało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Młodzież do udziału w przedsięwzięciu przygotowywała się od września. Zadbano nie tylko o piękne odczytanie tekstu, ale również o kostiumy, scenografię i oprawę muzyczną.

Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia. Wielokrotnie czytali dramat, oglądali film Andrzeja Wajdy, fragmenty przedstawień teatralnych, aby stworzyć jak najlepsze kreacje aktorskie.

Zainteresowanie udziałem w czytaniu "Wesela" przeszło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że uczniowie z takim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie tego przedsięwzięcia - nie tylko dobrze wczuli się w grane przez siebie role, ale zadbali również o odpowiednie stroje. Jeśli dodać do tego fakt, że słyszymy od nich głosy, że chcieliby wziąć udział w kolejnym takim przedstawieniu, to jest to bardzo budujące i przekonuje, że taki kontakt z literaturą trafia do młodzieży. Widzowie bardzo dobrze przyjęli ten sposób prezentacji jednego z najważniejszych tekstów w naszej literaturze – stwierdziła Arleta Krygier – Rybczyńska, nauczycielka języka polskiego.

Wszyscy podkreślali wyjątkową atmosferę towarzyszącą przygotowaniom przedstawienia. Uczniowie wzajemnie wspierali się podczas prób, wychodzili z inicjatywami, w jaki sposób uatrakcyjnić swój występ. Ich starania zostały nagrodzone gromkimi brawami przez uczniów słuchających dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

W czytaniu wzięli udział: z klasy III LPA: Marcin Orszulak, Mateusz Kmieciak, Wiktoria Bartkowiak, Dawid Trajdos; z klasy III LPB: Adrian Kukla, Krzysztof Urbaniak, Mikołaj Bajka; z klasy III LW: Oliwia Rzepecka, Maksymilian Hoffmann, Eliasz Bartkowiak, Patrycja Skrzypczak, Filip Papież, Dawid Rzepa, Michalina Jaśkowiak, Sandra Grajek , Wojciech Mehr; z: Wiktoria Dajewska; klasy II A: Kamila Śmiegiel, Julia Waszak; z klasy II LPB: Agata Bizan, Oliwia Mettler, Agnieszka Wrembel, Maksima Nowak, Bartosz Chołubowski, Karolina Przodaszek, Julia Zaremba, Aleksandra Niewiadomska; z klasy II LW: Bartosz Hałas,Dominika Staniewska, Krzysztof Karcz; z klasy II TF: Gabriela Migalska, Dominika Czaczyk, Ewelina Lis, Katarzyna Przybylska, Natalia Chrzanowiecka; z klasy II TM: Mikołaj Witczak; z klasy I LR: Zofia Wieczorek. Oprawę muzyczną przygotowali Sebastian Rychter z II TH oraz Arkadiusz Udzik z III TM.

Cieszę się, że nauczyciele języka polskiego w mojej szkole wyszli z inicjatywą czytania „Wesela” - mówi Witold Bierła, dyrektor szkoły - Żałuję, że mogłem wysłuchać tylko kilkunastu pierwszych scen. Młodzież czytająca dramat stworzyła niezwykły klimat. Byłem zaskoczony skupieniem publiczności. Myślałem, że dla uczniów oglądających przedstawienie będzie to po prostu luźniejsza lekcja, a tymczasem chłonęli oni każde słowo. To świetna promocja czytania wśród młodych ludzi.

Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przygotowały nauczycielki języka polskiego: Arleta Krygier – Rybczyńska oraz Dorota Gromada we współpracy z Marią Admaczak, Sławomirą Leśnierowską, Moniką Zielińską oraz Barbarą Niewiadą.

Dzięki temu przedsięwzięciu okazało się, że „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to nie tylko jedna z nużących lektur, ale ciągle żywy i aktualny tekst, wywołujący u słuchaczy i śmiech, i zadumę. Głośne czytanie to doskonały sposób, żeby przekonać uczniów o wartości książek, także tych obowiązkowych w szkole. Uczniowie już pytają o kolejne tego typu wydarzenie. Na pewno w przyszłym roku włączymy się do Narodowego Czytania. – powiedziała Dorota Gromada, nauczycielka języka polskiego i jednocześnie wicedyrektor szkoły.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is a Joomla Security extension!