Spotkanie autorskie z ks. prof. Janem Grzeszczakiem

Galeria „Przeszłość nie wraca, jak żywe zjawisko,
W dawnej postaci, jednak nie umiera:
Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko,
I świeże kształty dla siebie przybiera”

1 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z ks. prof. UAM – Janem Grzeszczakiem – teologiem, historykiem - regionalistą, autorem „Elitki” - monografii o Elżbiecie Krajewskiej ze Skoraczewa.

Podczas spotkania młodzież oraz zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i twórczości przedwcześnie zmarłej artystki, mieli okazję podziwiać odnalezione niedawno jej rysunki, wysłuchali fragmentów utworów Elżbiety, a także wywiadu przeprowadzonego z ks. prof. Janem Grzeszczakiem.

Pełną zadumy, liryczną akademię przygotowali uczniowie klas: I LR, I THM oraz II TF.

Utwór ks. prof. Jana Grzeszczaka pt. „Elitka. Młodość w dniach grozy” składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi biografia Elżbiety zwanej „Elitką” oraz jej rodziny, druga jest edycją wojennego pamiętnika Elitki oraz poematu pt. „Gerstenfelde” (niemiecka nazwa Skoraczewa).

Elżbieta Krajewska urodziła się w 1923 roku w rodzinie ziemiańskiej. Była wszechstronnie uzdolniona. Po wysiedleniu Krajewskich z rodzinnego majątku - Skoraczewa, dokonanego przez Niemców w październiku 1939 roku, cała rodzina przeniosła się do Warszawy. Tam – wychowana w duchu patriotyzmu Elżbieta - wstąpiła do AK. W 1943 roku podczas akcji została aresztowana przez Gestapo. Pobyt na Pawiaku stanowił dla niej czas próby. Elżbieta zachowała jednak bohaterską postawę i mimo okrutnych przesłuchań nikogo nie wydała. Następnie została skierowana do obozu w Auschwitz. Bardzo ważny jest fakt, iż stało się to po niezwykłym wydarzeniu – ofiarowaniu Bogu swojego życia przez Elżbietę - w zamian za życie przyjaciółki z Pawiaka – Wandy. Zdarzenie to opisała również Zofia Kossak – Szczucka w obozowych wspomnieniach pt. „W otchłani” (pisarka nazwała Elitkę „małą świętą”). Elżbieta Krajewska po wyczerpującej chorobie zmarła w Oświęcimiu w 1944 roku.

W recenzji wydawniczej ks. prof. Michał Kieling napisał: „Ta młoda kobieta jest przykładem człowieka, który w czasach wojny i pogardy dla ludzkiego życia, nie tracił nadziei, że poświecenie i walka o wolność ma głęboki sens dla przyszłych pokoleń.”
Monika Zielińska
Anna Woźniak
Sławomira Leśnierowska

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

Our website is protected by DMC Firewall!