V Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka

GaleriaDo historii przeszedł już trwający 2 dni V Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Turniej, który był hołdem dla zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku policjantów, odbywał się pod Patronatem Honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego.

20 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00. na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie rozpoczął się V Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Turniej miał nie tylko charakter sportowej rywalizacji. Był przede wszystkim wyrazem pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowych, więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940 r. Pamięć o nich uczcili zaproszeni goście, policjanci oraz uczniowie klas policyjnych - uczestnicy Turnieju.

Przedsięwzięcie to odbywało się pod Patronatem Honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - pana Joachima Brudzińskiego. Patronat nad turniejem objęli również: pan Zbigniew Hoffman - Wojewoda Wielkopolski, pan insp. Tomasz Trawiński - Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty, pan Teodor Grobleny - Starosta Jarociński, pan Adam Pawlicki - Burmistrz Jarocina oraz Rafał Reczek - Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu. Patronat medialny nad Turniejem sprawowali TVP 3 Poznań i Gazeta Jarocińska.

Podczas Apelu Poległych, uczniowie ZSP nr 2 w Jarocinie przypomnieli losy funkcjonariuszy Policji Państwowej po wybuchu II wojny światowej, odczytali listę policjantów z powiatu jarocińskiego zamordowanych w Kalininie oraz przedstawili sylwetkę asp. Jana Kubiaka - patrona Turnieju. Uczniowie przygotowali także inscenizację przedstawiającą losy polskich funkcjonariuszy Policji po 17 września 1939 roku.

Turniej, który w tym roku po raz drugi odbył się w formule dwudniowej, rozpoczął się o godzinie 11.00 w sali sportowej. Trzyosobowe zespoły z 21 szkół rywalizowały między sobą w trzech konkurencjach: rzucie granatem, pierwszej pomocy oraz na torze przeszkód. Czwarta konkurencja – strzelanie odbyła się w strzelnicy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Po zakończeniu tych konkurencji uczestnicy udali się do Żerkowa, gdzie w oczekiwaniu na nocną konkurencję spędzali czas przy ognisku oraz na grze w kręgle.

O godz. 21.00 pierwsza drużyna przystąpiła do ostatniej konkurencji. Zawodnicy musieli w jak najkrótszym czasie pokonać trasę survivalową, podczas której wykonywali siedem zadań, m.in. strzelanie do celu w ciemnościach, przeciąganie się na linie, układanie specjalnie przygotowanych puzzli, czołganie pod linkami. Ostatnia drużyna zeszła z trasy o godz. 1.15.

Wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 21 kwietnia o godz. 9.00. Końcowa rywalizacja turnieju przedstawiała się następująco:
I. Technikum nr 2 w Kaliszu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
II. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni
III. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Puchary i medale ufundowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąkę oraz dyplomy zwycięzcom turnieju wręczyli insp. Krzysztof Rzepczyk – Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie, Wicestarosta Jarociński Pan Mirosław Drzazga oraz dyrektor ZSP 2 w Jarocinie Pan Witold Bierła.

Organizatorzy turnieju wyróżnili także zawodników, którzy zdobyli największą ilość punktów w klasyfikacji indywidualnej.

W kategorii pań były to:
1. Kinga Grabowska z Technikum nr 2 w Kaliszu
2. Agnieszka Patecka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu
3. Marta Janowicz III LO w Lesznie

W kategorii mężczyzn najlepszymi zawodnikami byli:
1. Hubert Fiszer z LO w Pniewach
2. Jakub Szymkowiak Zespołu Szkół w Miejskiej Górce
3. Patryk Grelak z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu

Nagrodzono również najlepszych uczestników w zawodach strzeleckich i policyjnym torze przeszkód. I tak najlepszymi strzelcami okazali się: wśród kobiet Zuzanna Kaczmarek z ZSP nr 2 w Jarocinie, a wśród mężczyzn Kamil Waliszek z ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Z kolei największa liczbę punktów podczas pokonywania policyjnego toru przeszkód zdobyli: wśród pań Zuzanna Kaczmarek z ZSP nr 2 w Jarocinie, wśród panów Patryk Grelak z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w Turnieju i zapraszają na kolejną VI już edycję tego przedsięwzięcia, na którą zaplanowano także konkurencje dla opiekunów drużyn.