Katyń

Rocznica zbrodni katyńskiej

W 68 rocznicę zbrodni katyńskiej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie zostały przeprowadzone prelekcje poświęcone temu tragicznemu w dziejach narodu polskiego zdarzeniu. Wykłady trwały dwa dni, tj. w poniedziałek (28 kwietnia) i we wtorek (29 kwietnia). Łącznie odbyło się 6 zajęć tego typu. Każde zostało poprzedzone symboliczną minutą ciszy w hołdzie ofiarom terroru stalinowskiego.

Przeprowadzili je zaproszeni goście: pan Jan Jajor, prezes Koła Regionalistów Ziemi Jarocińskiej oraz pan Ryszard Marciniak, członek wielu organizacji i stowarzyszeń historycznych działających na naszym terenie. Relacji na temat Katynia i innych miejsc kaźni Polaków wysłuchali uczniowie klas zawodowych, licealnych oraz technikum, w sumie około 500 uczniów oraz wielu nauczycieli.

Prelegenci w sposób przejrzysty i zwięzły nakreślili sytuację polityczną w jakiej znaleźli się Polacy (a szczególnie polska inteligencja) po przegraniu przez nasz kraj kampanii wrześniowej 1939. Przedstawili również, w krótkim zarysie meandry tzw. wielkiej polityki ówczesnych supermocarstw. Zasadnicza część ich wystąpienia dotyczyła samego mordu, popełnionego przez sowieckie NKWD w 1940 roku na polskich jeńcach z Ostaszkowa, Starobielska i Kozielska oraz próbach zatuszowania tej bestialskiej zbrodni przez Stalina.

Wystąpieniom panów Jajora i Marciniaka towarzyszyło skupienie i powaga zebranych nauczycieli i uczniów.

Uzupełnieniem tej pięknej lekcji historii był film „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz zdjęcia i rekwizyty dotyczące omawianych wydarzeń.