Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

13 kwietnia 2011r. w Jarocinie odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Do zawodów przystąpiły drużyny ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego rejonu: ZSO Jarocin, ZSP nr 1 Jarocin, ZSP nr 2 Jarocin, ZSP-B Tarce oraz SLO Jarocinie – po raz pierwszy.

Mistrzostwa rozpoczęły się rozwiązaniem przez kapitanów drużyn testu z zakresu wiedzy m.in. o ratownictwie i historii PCK. Kolejne zmagania miały charakter praktyczny, drużyny musiały zabezpieczyć upozorowane sytuacje poprzez: zabezpieczenie miejsca wypadku, dokonanie oceny stanu poszkodowanych, prawidłowe wezwanie pogotowia ratunkowego, udzielenie pomocy wszystkim rannym i poszkodowanym. Przedstawione sytuacje obejmowały przypadki, które mogą zdarzyć się każdego dnia. Doskonała symulacja urazów wykonana przez pozorantów spowodowała, że drużyny nie ustrzegły się błędów nawet w pozornie łatwych sytuacjach.

Jak podkreślają organizatorzy Zarząd Rejonowy PCK w Jarocinie – celem zwodów jest przede wszystkim edukacja młodzieży w zakresie pierwszej pomocy. Z roku na rok także poziom konkursu jest coraz wyższy a młodzież lepiej przygotowana.

Tegoroczne mistrzostwa wygrała drużyna chłopców z ZSP nr 2 w Jarocinie, natomiast drużyna dziewcząt zajęła III miejsce w łącznej klasyfikacji. Dwa miejsca pucharowe to wielki sukces naszej szkoły. Etap wojewódzki odbędzie się 21 maja 2011r. w Poznaniu.

Drużyna chłopców:

Kasjan Marcinkowski - III LOW