Obóz dla klas mundurowych w Akademii Obrony Narodowej

W dniach od 16-19 maja 2013 w Warszawie na rembertowskim poligonie odbywał się I Ogólnopolski obóz klas mundurowych. Inicjatorami spotkania była Akademia Obrony Narodowej oraz Wojskowa Akademia Techniczna, a zaproszenie przyjęło 80 szkół. W obozie uczestniczyło blisko 2 tysięcy uczniów, w tym 25 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie z klasy liceum ogólnokształcącego przysposobieniem wojskowym.

Główne uroczystości miały miejsce 17 maja. Punktualnie o godzinie 1100 rozpoczął się uroczysty apel pod hasłem "Edukacja obronna", w którym uczestniczyli Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka. Po odegraniu hymnu państwowego i złożeniu meldunku, Minister Obrony Narodowej dokonał uroczystego przeglądu pododdziałów złożonych z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz pododdziałów założonych z uczniów klas mundurowych. Słowa uznania: "Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, a wraz z nimi społeczność akademicka, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli o obronność oraz bezpieczeństwo Polski, Europy i świata" skierował do młodzieży pomysłodawca przedsięwzięcia, rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek. Podczas uroczystości młodzież złożyła uroczyste ślubowanie Ojczyźnie oraz wręczyła kwiaty przedstawicielom organizacji kombatanckich i weteranów skupiających m.in. powstańców warszawskich, inwalidów wojennych, poszkodowanych na misjach poza granicami kraju. Uroczystość kończyła defilada z udziałem wszystkich pododdziałów.

Po uroczystości młodzież ZSP nr 2 zwiedzała Warszawę, jedną z większych atrakcji okazał się stadion narodowy.

Kolejne dni uczniowie spędzili na Akademii Oborny Narodowej. Młodzież miała okazję zapoznać się ze strukturą akademii, uczestniczyła w okolicznościowych wykładach, spotykała się z ciekawymi osobami, m.in. ze strzelcem wyborowym uczestniczącym w misjach zagranicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy dynamiczne przygotowane pracowników i studentów akademii związane z działaniem antyterrorystów oraz służb medycznych. Kolejne atrakcje przygotowała kadra z jednostki w Wesołej. Wystawy sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych oraz broni. Dużą atrakcją okazała się ekspozycja żandarmerii wojskowej obejmująca symulatory prowadzenia pojazdów w stanie po spożyciu alkoholu, symulatory kolizji drogowych, sprzęt i testy do wykrywania narkotyków.

Kulminacją całego obozu była uroczystość ogniobrania wywodząca się z tradycji wojskowej - jest to obrzęd, którego kluczowym elementem jest ognisko. Jego rozpalenie jest sygnałem przywołania pamięci o bohaterach i ważnych historycznych wydarzeniach. W ogniobraniu uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz z kadrą, profesorami i studentami AON. Młodzież wraz z Prezydentem odśpiewała kilka patriotycznych pieśni, Prezydent RP podzielił się z obecnymi tradycyjną gawędą przybliżającą wojskowe doświadczenia „Cieszę się, że jest inicjatywa, która gromadzi młodych ludzi nie tylko z powodu sentymentu do tradycji wojskowej, ale przede wszystkim z nastawienia, że Ojczyzna zawsze potrzebuje ludzi odważnych. (...) Kiedy premier Mazowiecki wezwał mnie do siebie z pytaniem: byłeś w wojsku? Gdy odpowiedziałem, że nie, usłyszałem: to będziesz. I tak zostałem wiceministrem obrony narodowej". Na koniec uroczystości komendant AON gen. Pacek zaprosił młodzież i prezydenta za rok, na kolejne spotkanie.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd