Wycieczka do Warszawy uczniów z „klas mundurowych”

Wycieczka do Warszawy uczniów z „klas mundurowych”W poniedziałek, 23 marzec 2015 r. 44 uczniów z „klas mundurowych” naszego liceum oraz technikum na zaproszenie Pana Macieja Czulickiego z Zespołu Zwierzchnictwa Organizacyjnego Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego przebywało z wizytą w Warszawie. Program zaproponowany przez pracownika BBN był bardzo bogaty i ciekawy. Podczas wizyty w Warszawie uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Wyjazd odbył się w ramach projektu, realizowanego przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z Dowództwem Garnizonu Warszawa oraz Akademią Obrony Narodowej, mającego za zadanie edukację dla obronności i bezpieczeństwa, a także promowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Naszym przewodnikiem był Pan Maciej Czulicki, który w bardzo interesujący sposób zapoznał nas z historią Pałacu Prezydenckiego, rolą Prezydenta RP jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Podczas pobytu w stołecznym garnizonie młodzież zapoznała się z działalnością instytucji i podległych jednostek wojskowych oraz formami współpracy z partnerami społecznymi. Wysłuchała także informacji na temat historii Grobu Nieznanego Żołnierza, którą przedstawiła por. Gabriela Ochab z Oddziału Spraw Reprezentacyjnych DGW. Uczniowie oddali cześć bezimiennym bohaterom walczącym o Polskę wolną i niepodległą oraz złożyli wiązankę kwiatów na płycie Grobu. Ponadto zwiedzili Salę Tradycji DGW, gdzie mieli sposobność poznać dzieje władzy garnizonowej stolicy i wojskowej asysty honorowej oraz historię obiektu parkowo – pałacowego tzw. Osi Saskiej. Następnie uczniowie odwiedzili Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Z młodzieżą spotkał się szef BBN minister Stanisław Koziej. Licealiści mieli także okazję rozmawiać z analitykami BBN na temat zadań Biura oraz bieżących spraw bezpieczeństwa państwa. W czasie spotkania z szefem BBN licealiści rozmawiali o obecnej sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz zadaniach, jakie mogą realizować organizacje proobronne w czasie pokoju oraz w czasie kryzysu. Minister S. Koziej zachęcał młodzież do rozwijania zainteresowań w obszarze bezpieczeństwa i dalszej edukacji w tym kierunku, a najlepszych uczniów: Małgorzatę Zielińską kl. II LOPPA, Grzegorza Wachowiaka i Filipa Kaźmierczaka – kl. II LOW, wyróżnił kompletem publikacji Białych Ksiąg Bezpieczeństwa Narodowego wydanych przez Biuro.

Kolejnym punktem w programie wizyty była Centralna Biblioteka Wojskowa Podczas pobytu licealiści obejrzeli pokaz filmu dokumentalnego o CBW, zrealizowanego w 2014 roku z okazji jubileuszu 95-lecia jej powołania.

Ostatnim punktem pobytu było Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa Jest to jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Obrony Narodowej, bezpośrednio podporządkowaną Dyrektorowi Departamentu Spraw Socjalnych. Pan mł. chor. w st. spocz. Andrzej Korus przedstawił grupie główne zadanie Centrum, którym jest upowszechnianie wśród społeczeństwa dorobku i znaczenie udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Wizytę w Centrum licealiści rozpoczęli od prezentacji obiektu, zwiedzili nowoczesną sale Tradycji Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz bibliotekę, której księgozbiór ukierunkowany jest na problematykę misji. Młodzież miała przyjemność wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji nt. udziału Wojska Polskiego w działaniach poza granicami kraju. Ważnym punktem było spotkanie z Dyrektorem Centrum Weterana ppłk Leszkiem Stępieniem. Ostatnim punktem wizyty było upamiętnienie poległych – uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa, usytuowany w bezpośrednim otoczeniu Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Opiekę nad młodzieżą sprawowali Anna Kordus, Danuta Twardy, Arkadiusz Ratajczak i Wojciech Świejkowski

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd