Jubileusz 50 – lecia istnienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

jubileusz 50 lat12 czerwca 2015 roku zapisał się na stałe w historii naszej szkoły. Tego dnia obchodziliśmy jubileusz 50 – lecia istnienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

W piątkowe południe w kościele św. Marcina została odprawiona msza św. w intencji szkolnej społeczności. Mszy przewodniczył ksiądz prałat Dariusz Matusiak – proboszcz parafii p.w. św. Marcina. Homilię wygłosił o. Joel Kokott – proboszcz parafii p.w. św. Antoniego. Mszę koncelebrowali również ks. Damian Weiss z parafii św. Marcina, ks. Mariusz Kubisiak i ks. Grzegorz Mączka – byli katecheci w naszej szkole oraz ks. Jacek Andrzejczak i ks. Witold Dolny – absolwenci szkoły. Podczas mszy został poświęcony nowy sztandar szkoły.

Po mszy św. sprzed kościoła św. Marcina goście, absolwenci, nauczyciele oraz uczniowie wyruszyli w kierunku szkoły. Na czele pochodu szła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Trasa przemarszu wiodła z Rynku ulicami Wrocławską (gdzie kiedyś znajdowała się siedziba szkoły), Serafina Niedbały, Wojska Polskiego i Franciszkańską. Młodzież niosła atrybuty swoich zawodów. Duże zainteresowania wzbudziły atrapy samochodów i pojazd solarny. Na szkolnym parkingu odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu wrocławskiej orkiestry. Zgromadzeni nagrodzili występ gromkimi brawami. Dla przybyłych przygotowano również wystawę pokazującą, jak nasza szkoła zmieniała się na przestrzeni 50 lat. Zwiedzający nie kryli w tym miejscu swego wzruszenia. Każdy z gości otrzymał okolicznościową publikację „50 lat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie”, nad przygotowaniem której czuwał Władysław Staśkiewicz.

Następnie zaproszeni goście oraz uczniowie udali się do szkolnej sali sportowej. Pogrążona w ciemności sala zaskoczyła i zaintrygowała uczestników jubileuszu. Prowadzący uroczystość Monika Mankiewicz – Wieczorek oraz Kazimierz Barłożyk zaczęli podniośle „Są ludzie, dzięki którym powstają wielkie rzeczy, są ludzie, którzy patrzą, jak one powstają, ale są i tacy, którzy po prostu nie mogą wyjść z podziwu, że one się tworzą. Historia naszej szkoły to owoc pracy dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, władz oświatowych, naszych uczniów i rodziców, dla których ta szkoła istnieje”, następnie przypomnieli okoliczności powstania szkoły i zaprosili na spektakl poświęcony historii „dwójki”.

Przedstawienie przyjęto z entuzjazmem. Jego kanwą była historia wielopokoleniowej rodziny, której członkowie swoją edukacyjną drogę związali z jarocińską „dwójką”. I tak absolwentem z lat 60 – tych był Dziadek (Przemysław Zielnik), jego Syn (Patryk Krzyżanowski) kończył szkołę w latach 80 – tych, a wnuczka (Wiktoria Urbaniak) to aktualna uczennica. Na scenie pojawiała się jeszcze Agnieszka Szymczak w roli koleżanki. Pełne werwy, okraszone błyskotliwym humorem dialogi przypadły do gustu publiczności. Wykorzystane w spektaklu środki multimedialne pozwoliły zgromadzonym przenieść się w czasie. Zaprezentowano zdjęcia budynków, w których na przestrzeni 50 lat funkcjonowała szkoła. Ze wzruszeniem przyjęto pokaz fotografii uwieczniających czyny społeczne uczniów „dwójki”, którzy pracowali m.in. przy budowie amfiteatru, Walcerka, JOK-u, przedszkola czy „obwodnicy” Jarocina (Powstańców Wlkp.) oraz działalność wolontariacką i dobroczynną uczniów i nauczycieli. W przedstawieniu wykorzystano również wspomnienia byłych dyrektorów i wicedyrektorów szkoły: Jana Lipińskiego, Wojciecha Florczyka, Andrzeja Zimowskiego, Teresy Buchwald, Danuty Bieleckiej, Jarosława Wyrwińskiego i Władysława Staśkiewicza. Ogromny aplauz wzbudził „Jeden dzień z życia hotelarki”. Twórcy spektaklu dowiedli, że bez fachowców „dwójki” nie istniałoby codzienne życie. Ta część przedstawienia to prawdziwy popis uczniowskich talentów. W rolę hotelarki wcieliła się rewelacyjna Karolina Galewska, a towarzyszyli jej uczniowie prezentujący różne zawody. Żywiołowo przyjęto pokaz fryzur. W rolę stylisty brawurowo zagrał Piotr Bandyk. W przedstawieniu nie zbrakło również piosenek. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „DWÓJKA – BAND” w składzie: Mirosław Waszkiewicz (nauczyciel emerytowany), Wojciech Świejkowski (nauczyciel) oraz uczniowie: Wojciech Pluta, Mateusz Hajdasz, Julita Balcer, Angelika Śpitalniak, Julia Bażant. Niespodzianką była finałowa piosenka. Utwór z repertuaru Maryli Rodowicz „Ale to już było” zaśpiewał dyrektor szkoły – Witold Bierła.

Po godzinnym spektaklu rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, którą swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: starosta jarociński – Bartosz Walczak, wielkopolski wicekurator oświaty – Jacek Skrobisz, wicestarosta jarociński – Mikołaj Szymczak, radni powiatu jarocińskiego, Jacek Jędrzejak – skarbnik powiatu jarocińskiego, Ireneusz Lamprecht – sekretarz powiatu jarocińskiego, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych i reprezentanci jednostek samorządowych powiatu jarocińskiego i organizacji pozarządowych, ks. prałat Dariusz Matusiak, Anna Stopel i Andrzej Bolewski – prorektorzy Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Jacek Dutkiewicz – starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie, Piotr Piotrowicz - prezes Południowej Oficyny Wydawniczej, Tadeusz Zajdler – prezes Zarządu Rejonowego PCK w Jarocinie, Hanna Czerniak prezes Oddziału ZNP w Jarocinie.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. starosta jarociński – Bartosz Walczak, który zwrócił uwagę na metamorfozę, którą przeszła „dwójka” w ostatnich latach oraz wicekurator wielkopolski Jacek Skrobisz. Odczytano życzenia i listy gratulacyjne nadesłane na ręce dyrektora szkoły przez Eugeniusza Grzeszczaka – Wicemarszałka Sejmu RP, Jan Lipińskiego, Danutę Bielecką, Mirosławę Pilarczyk, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. oraz Gimnazjum nr 1 w Stołbcach (Białoruś). W imieniu absolwentów przemawiał pan Mirosław Drzazga – absolwent z roku 1972, a obecnie członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie nowego sztandaru szkoły ufundowanego m.in. przez rodziców i anonimowych darczyńców. Sztandar na ręce dyrektora szkoły przekazał p. Eugeniusz Wojtczak – absolwent szkoły i jednocześnie ojciec tegorocznego absolwenta technikum – Michała Wojtczaka. Towarzyszyły mu panie: Sabina Janowska oraz Agnieszka Urbaniak. Z rąk dyrektora szkoły, Witolda Bierły sztandar odebrał chorąży pocztu – Tobiasz Lis. Po oficjalnych uroczystościach goście oraz absolwenci zwiedzili szkołę, a następnie udali się do Pałacu w Słupi, gdzie podczas uroczystego obiadu przez wiele jeszcze godzin wspominano dawne lata.

W spektaklu wystąpili uczniowie: Przemysław Zielnik, Patryk Krzyżanowski, Wiktoria Urbaniak, Agnieszka Szymczak, Miłosz Gruchot, Bartek Marcinkowski, Katarzyna Łyskawa, Klaudia Wyduba, Monika Marecka, Daria Gluba, Jagoda Wabińska, Dagmara Januszewska, Sylwia Lefczak, Paulina Berlak, Paulina Strugała, Martyna Krzus, Jagoda Markiewicz, Justyna Matuszczak , Kinga Jańczak, Piotr Bandyk , Karolina Gajewska, Anna Opielewicz , Sylwia Suszczyńska, Magdalena Ludwiczak, Sandra Jadczak, Paulina Rurka , Weronika Zawisła , Julia Płocienniczak, Bartosz Błaszczyk, Adrian Piotrowski, Marcin Hudak, Sebastian Śledziński , Dawid Dzierla, Dawid Borowiak, Łukasz Żakowski , Filip Oleśków, Maciej Galdner , Jakub Matuszewski , Marek Matusiak, Wojciech Pluta, Mateusz Hajdasz, Julita Balcer, Angelika Śpitalniak, Julia Bażant.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd