Rajd do Śmiełowa

Rajd do Śmiełowa13 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami Janem Łowczowskim i Rafałem Dopierałą uczestniczyli w rajdzie do Śmiełowa i Brzóstkowa. Drogę z Jarocina do Śmiełowa pokonali autobusem, a następnie pieszo przeszli do Brzóstkowa, skąd wrócili do Jarocina.

Rajd był niezwykle udany i to zarówno ze względu na piękną słoneczną pogodę, jak i program.

W Śmiełowie uczniowie odwiedzili Muzeum Adam Mickiewicza. Dowiedzieli się, że w połowie sierpnia 1831 roku w pałacu, należącym do Hieronima Gorzeńskiego, zatrzymał się Adam Mickiewicz, który był wysłannikiem Legacji Polskiej w Paryżu i przewoził pisma dla Rządu Narodowego w Warszawie. Próbował przedostać się do Królestwa Polskiego, ale wobec nadchodzącej klęski powstania listopadowego postanowił powrócić do Paryża. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o postaciach i zwyczajach, które zostały później opisane w „Panu Tadeuszu”. Prawdopodobnie to w Śmiełowie poeta ujrzał pierwowzory Jankiela i kawiarki.

Następnie uczniowie z opiekunami spacerowali po pięknym parku krajobrazowym, gdzie rosną m.in. piękne dęby, lipy, wiązy, jawory. Obowiązkowym punktem spaceru był Ogródek Zosi, w którym rosną zioła i rośliny ozdobne opisane w „Panu Tadeuszu”. W ogródku znajduje się również rzeźba Stanisława Jackowskiego „Żniwiarka”, mająca przypominać Zosię z poematu Mickiewicza. Na łące obok można było zobaczyć zrekonstruowany pomnik Mickiewicza oraz monument poświęcony dębowi Mickiewicza. W tym miejscu do lat 20 – tych XX wieku rosło drzewo posadzone przez Mickiewicza w dniu, w którym dotarła do niego wiadomość o upadku obrony Warszawy podczas powstania listopadowego. Poeta miał wtedy wygłosić słowo o mającym nadejść odrodzeniu Polski. Drzewo to stało się dla mieszkańców Śmiełowa symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości.

Ze Śmiełowa uczniowie udali się do pobliskiego Brzóstkowa, podziwiając po drodze niezwykłej urody krajobrazy Szwajcarii Żerkowskiej. Tu ich uwagę przykuł między innymi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela oraz klasycystyczny dwór, odnowiony przez Tadeusza Zyska. Dwór wybudował w roku 1781 Antoni Poniński delegat Sejmu Wielkiego w ośmioosobowej Komisji Edukacji Narodowej.

Szwajcaria Żerkowska jest niewątpliwie jednym z tych miejsc w Polsce, które trzeba koniecznie zobaczyć.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd