Wizyta w Volkswagenie

21 października 2015 uczniowie I klasy Technikum Pojazdów Samochodowych i II e ZSZ w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych wraz z opiekunami - Hanną Wardeńską i Zbigniewem Rychterem brali udział w wizycie studyjnej w zakładzie Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – spółka koncernu Volkswagen AG, mającym siedzibę w Poznaniu.

Produkcja samochodów to złożony proces, w którym krok po kroku z najmniejszych części powstaje gotowy pojazd, aby samodzielnie zjechać z linii montażowej. W produkcję zaangażowanych jest tysiące ludzi oraz dziesiątki robotów. Młodzież mogła zobaczyć drogę, jaką w procesie produkcji pokonuje VW Caddy oraz VW Transporter. W dziale budowy karoserii wiedzieli, w jaki sposób tworzy się podstawę przyszłego samochodu.

W Volkswagenie dba się o wysoki stopień dokładności, bezpieczne procesy oraz rygorystyczne kontrole jakości, co pozwala zbudować bezpieczny i stabilny samochód. Największe wrażenie wywarł dział montażu, pracuje tu prawdziwa armia pracowników. Montaż dwóch modeli Caddy i Transportera odbywa się w hali o pow. 29.000 m2 (powierzchnia ok. 5 boisk do piłki nożnej) na wspólnej linii montażowej o długości 1250 m. Z kolei w lakierni większość procesów lakierniczych wykonywanych jest przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń i robotów. Ręcznie lakierowane jest wyłącznie wnętrze kabiny pojazdu oraz miejsca trudno dostępne.

Młodzież dowiedziała się również, że 2014 roku ogłoszono decyzję o utworzeniu nowej fabryki Volkswagena w Białężycach koło Wrześni. Fabryka będzie produkować nowy model Volkswagena - Volkswagen Crafter, który do tej pory był produkowany na zlecenie VW przez zakłady Mercedesa (model Volkswagen Crafter oraz Mercedes Sprinter były bliźniacze). Możliwości produkcyjne nowej fabryki będą wynosiły 100 000 samochodów rocznie. Na terenie fabryki powstanie nowoczesna lakiernia, hala budowy karoserii i montażu, jak również Park Dostawców z powierzchnią logistyczną. Produkcja rozpocząć ma się w drugiej połowie 2016 r.

Wizyta w Volkswagenie była to doskonałą lekcją pokazową i okazją dla uczniów na bezpośredni kontakt z fachowcami w branży, a która wiążą swoją przyszłość.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

Our website is protected by DMC Firewall!