Kosmiczny Armagedon, alpinarium i magnolie, czyli o zajęciach terenowych

Galeria30.11.2017 r. odbyła się druga wycieczka w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH W POWIECIE JAROCIŃSKIM”, którego beneficjentem jest powiat jarociński. Udział w niej wzięło 40 uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach warsztatowo- terenowych z zakresu przedmiotów przyrodniczych wraz z opiekunami - Hanną Wardeńską, Anną Muszyńską i Anną Czajką.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach w Obserwatorium Astronomicznym oraz w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu oraz w Arboretum w Kórniku.

W Obserwatorium Astronomicznym uczniowie uczestniczyli w wykładzie multimedialnym doktora Wojciecha Borowczyka „Czy grozi nam kosmiczny Armagedon”?. Z kolei w Ogrodzie Botanicznym poznawali roślinne osobliwości lasu dębowo – grabowego oraz kompleksu szuwarowo – łąkowego. Młodzież mogła zapoznać się również z roślinnością Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu, a także przyjrzeć się roślinom z różnych pasm górskich oraz roślinom, którym zagraża wyginięcie. W kórnickim Arboretum uczniowie podziwiali zarówno kilkusetletnie okazy drzew rodzimych, przede wszystkim lip, buków, i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cypryśników błotnych, a także krzewów ozdobnych: lilaków, forsycji, tawuł, różaneczników i azalii. Dowiedzieli się, że to właśnie w Kórniku dokonano aklimatyzacji takich gatunków jak jodła koreańska czy kolkwicje chińskie.

Wycieczka stała się doskonałą okazją do zweryfikowania wiedzy teoretycznej z biologii, geografii i fizyki w terenie. Uczniowie już teraz czekają na kolejny, niestety już ostatni, wyjazd do Gołuchowa.

Our website is protected by DMC Firewall!