Spotkanie autorskie z ks. prof. Janem Grzeszczakiem

Galeria „Przeszłość nie wraca, jak żywe zjawisko,
W dawnej postaci, jednak nie umiera:
Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko,
I świeże kształty dla siebie przybiera”

1 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z ks. prof. UAM – Janem Grzeszczakiem – teologiem, historykiem - regionalistą, autorem „Elitki” - monografii o Elżbiecie Krajewskiej ze Skoraczewa.

Podczas spotkania młodzież oraz zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i twórczości przedwcześnie zmarłej artystki, mieli okazję podziwiać odnalezione niedawno jej rysunki, wysłuchali fragmentów utworów Elżbiety, a także wywiadu przeprowadzonego z ks. prof. Janem Grzeszczakiem.

Pełną zadumy, liryczną akademię przygotowali uczniowie klas: I LR, I THM oraz II TF.

Utwór ks. prof. Jana Grzeszczaka pt. „Elitka. Młodość w dniach grozy” składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi biografia Elżbiety zwanej „Elitką” oraz jej rodziny, druga jest edycją wojennego pamiętnika Elitki oraz poematu pt. „Gerstenfelde” (niemiecka nazwa Skoraczewa).

Elżbieta Krajewska urodziła się w 1923 roku w rodzinie ziemiańskiej. Była wszechstronnie uzdolniona. Po wysiedleniu Krajewskich z rodzinnego majątku - Skoraczewa, dokonanego przez Niemców w październiku 1939 roku, cała rodzina przeniosła się do Warszawy. Tam – wychowana w duchu patriotyzmu Elżbieta - wstąpiła do AK. W 1943 roku podczas akcji została aresztowana przez Gestapo. Pobyt na Pawiaku stanowił dla niej czas próby. Elżbieta zachowała jednak bohaterską postawę i mimo okrutnych przesłuchań nikogo nie wydała. Następnie została skierowana do obozu w Auschwitz. Bardzo ważny jest fakt, iż stało się to po niezwykłym wydarzeniu – ofiarowaniu Bogu swojego życia przez Elżbietę - w zamian za życie przyjaciółki z Pawiaka – Wandy. Zdarzenie to opisała również Zofia Kossak – Szczucka w obozowych wspomnieniach pt. „W otchłani” (pisarka nazwała Elitkę „małą świętą”). Elżbieta Krajewska po wyczerpującej chorobie zmarła w Oświęcimiu w 1944 roku.

W recenzji wydawniczej ks. prof. Michał Kieling napisał: „Ta młoda kobieta jest przykładem człowieka, który w czasach wojny i pogardy dla ludzkiego życia, nie tracił nadziei, że poświecenie i walka o wolność ma głęboki sens dla przyszłych pokoleń.”
Monika Zielińska
Anna Woźniak
Sławomira Leśnierowska

DMC Firewall is a Joomla Security extension!