O cyberprzemocy z rodzicami

Komisarz Maciej Bierła oraz pedagog szkolny Jacek Adamczak spotkali się z rodzicami uczniów klas pierwszych, aby omówić kwestie związane z aktywnością młodzieży na internetowych portalach społecznościowych typu Facebook, Instagram, Snapshot. Zapoznano rodziców z najważniejszymi zagrożeniami dotyczącymi publikowanych zdjęć i danych wrażliwych. Pan komisarz Maciej Bierła zwrócił uwagę na fakt, że nikt w Internecie nie jest anonimowy. W przypadku publikacji wizerunków osób, bez ich zgody, nieodpowiednich i obraźliwych wpisów, komentarzy może grozić odpowiedzialność karna. Policjant uwrażliwił rodziców na fakt, że młodzież coraz więcej czasu spędza w sieci, zaniedbując tym samym osobiste relacje. Zasygnalizowano rodzicom niebezpieczną skłonność młodych ludzi do rozwiązywania sytuacji konfliktowych właśnie w Internecie, często w sposób publiczny.

Pedagog przedstawił zebranym, w jaki sposób funkcjonują tzw. grupy zamknięte na Facebooku, w których może dochodzić do tzw. "hejtu" - czyli działania, które jest przejawem złości, nienawiści i agresji skierowanych bezpośrednio do konkretnych osób.

W podsumowaniu spotkania poproszono rodziców o zapoznanie się z dostępnym na kanale youtube filmem "Na zawsze", który ukazuję mechanizm działania Facebooka oraz w jaki sposób nieodpowiedzialne postępowanie w Internecie może stać się przyczyną poważnych problemów.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd