Kodeks Postaw Patriotycznych

GaleriaW ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Szkoła Młodych Patriotów” we współpracy ze Studium Prawa Europejskiego 1 marca 2018 roku przystąpiliśmy do opracowania Kodeksu Postaw Patriotycznych.

Tego dnia rano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie filmów o tragicznych losach Niezłomnych.

Następnie wytypowano dwie klasy: I LW i II LPB w celu opracowania Kodeksu Postaw Patriotycznych. Zajęcia w formie warsztatów prowadziła Anna Kordus - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Najpierw młodzież odpowiadała na pytanie: czym na pewno nie jest patriotyzm i jakie postawy nie mają nic wspólnego z miłością do ojczyzny. Później pięcioosobowe grupy przystąpiły do opracowania kodeksu. Na kartkach szarego papieru powstawały mapy myśli. Dyskusja prowadzona w grupach była często bardzo burzliwa. Na koniec liderzy przedstawili efekty pracy swoich grup. Zauważono, że proponowane postawy zbyt mocno wiążą się z przeszłością (historią), za mało natomiast są związane z teraźniejszością i przyszłością. Po przedyskutowaniu propozycji powstał nasz szkolny Kodeks Postaw Patriotycznych.

KODEKS POSTAW PATRIOTYCZNYCH
PAMIĘTAJ … o historii, ludziach i ich czynach
BĄDŹ DUMNY … z tego, że jesteś Polakiem
SZANUJ … innych i ich poglądy
PRACUJ … dla dobra siebie, innych i Ojczyzny
DBAJ … o język, tradycję i obyczaje

Our website is protected by DMC Firewall!