Patriotyczna wyprawa na wschód uczennic z klasy policyjnej

GaleriaZuzanna Kubiak, Lilianna Mazur i Maksima Nowak z klasy II LPB (liceum ogólnokształcącego z przysposobieniem policyjno – prawnym) wraz z młodszą aspirant Agnieszką Zaworską od 2 do 8 października brały udział w wyjeździe edukacyjnym na Białoruś i Ukrainę. Wyjazd był nagrodą dla laureatów konkursu „Policjant w służbie historii”, organizowanego przez Komendę Główną Policji i Instytut Pamięci Narodowej.

W zorganizowanym przez KGP i IPN konkursie udział wzięło ponad 70 szkół z całej Polski. Jego uczestnicy mieli za zadanie wykonać cztery zadania, które w efekcie przedstawiały wybranego policjanta II RP. Organizatorzy wyłonili 11 laureatów, wśród których znalazły się dwie drużyny z Wielkopolski: uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu. Nagrodą był wyjazd edukacyjny do miejsc związanych z polską historią, szczególnie z historią polskiej przedwojennej Policji, na dawnych ziemiach polskich, a obecnie leżących na terenie Białorusi i Ukrainy.

Wyprawa rozpoczęła się 2 października br. Poprzedzona została galą finałową w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. W gali udział wzięli m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach i wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, którzy wręczyli dyplomy uczestnikom konkursu. Wyjazd na tereny dawnych polskich Kresów laureaci rozpoczęli od Białorusi, następnie pojechali na Ukrainę. Podczas podróży zwiedzili miejsca i obiekty ściśle związane z polską historią i literaturą, takie jak: dawną rezydencję Radziwiłłów – zamek w Nieświeżu i kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, gdzie pochowani zostali członkowie królewskiej rodziny, z kolei w Grodnie Muzeum Elizy Orzeszkowej. Wyjątkowym miejscem na trasie wyprawy był ukraiński Krzemieniec, do którego uczniowie dotarli przez ziemię wołyńską. Tu młodzież zwiedziła Muzeum Juliusza Słowackiego oraz podziwiała panoramę miasta, nad którym górował zamek królowej Bony, a w dolinie widać było budynki sławnego Liceum Krzemienieckiego.

W czasie objazdu tropem zbrodni katyńskiej i historii policjantów Policji Państwowej II Rzeczpospolitej uczniowie, wraz z opiekunami oraz przedstawicielami KGP i IPN, odwiedzili miejsca związane z historią przedwojennej Policji m.in. Centralną Szkołę Policji w Mostach Wielkich (Ukraina), złożyli hołd pomordowanym Polakom na cmentarzach w Bykowni (Ukraina), Kuropatach (Białoruś), a na cmentarzu Orląt Lwowskich tym, którzy zginęli broniąc Lwowa w latach 1918 – 1920. We Lwowie zwiedzili również Muzeum Pamięci Narodowej „Więzienie przy Łąckiego”.

Ponadto w Kijowie zwiedzali miejsca ważne dla Ukraińców - Plac Wolności „Majdan” oraz Ławrę Peczerską – prawosławny zespół klasztorny, siedzibę zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Wiele radości młodzieży sprawiło spotkanie z rówieśnikami o polskich korzeniach w Żytomierzu na Ukrainie, z którymi wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Następnie młodzież wzięła udział w grze Znaj Znak. Dzięki termu spotkaniu laureaci konkursu nawiązali nowe znajomości.

Wspólny wyjazd młodzieży z całej Polski, uczącej się w klasach z przysposobieniem policyjnym, był nie tylko okazją do nauki historii, ale także sprzyjały integracji i nawiązywaniu nowych przyjaźni.

Our website is protected by DMC Firewall!