Rozmawiali o Powstaniu Wielkopolskim

Galeria „Polsko ty moja, gdy już nieprzytomni
będziemy – wspomnij ty o nas! O, wspomnij!”
(Juliusz Słowacki)

13 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z historykiem i regionalistą Andrzejem Gogulskim. Okazją do jego zorganizowania była zarówno setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a także książka „…zaczęło się w Jarocinie” autorstwa naszego gościa. Publikacja ta, choć wydana została po raz pierwszy w 2013 roku, jest cennym źródłem informacji na temat wydarzeń z 1918 roku, które stanowiły ważny etap na drodze do odzyskania przez Ziemię Jarocińską niepodległości.

Spotkanie uświetnili swoją obecnością goście: pan Mirosław Drzazga – wicestarosta jarociński oraz pan Wojciech Koterba – założyciel Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. generała Taczaka, a także dyrekcja naszej szkoły - pan Witold Bierła i pani Dorota Gromada.

Zgromadzeni wysłuchali wiersza J. Słowackiego „O Polsko” oraz fragmentów książki pana A. Gogulskiego, które pomogły zrozumieć okoliczności wybuchu i przebieg „Rewolucji jarocińskiej”, znacznie poprzedzającej wydarzenia, jakie miały miejsce w grudniu 1918 r. w Poznaniu. W tej części zaprezentowali się przedstawiciele klas I TF, ILW, ILP, IIITM oraz II LR.

Patriotyczny nastrój zadumy towarzyszył także wykonaniu przez Macieja Bachorskiego - ucznia klasy II THM piosenki „Taki kraj”. Pan Andrzej Gogulski zapoznał uczestników spotkania z wystawą przygotowaną przez Starostwo Powiatowe dla uczczenia 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, na którą składają się także materiały opublikowane w jego książce. Uzupełnił też informacje na temat zrywu powstańczego w Jarocinie.

O niezwykłej roli kultywowania tradycji historycznych i wpływu pamięci o nich na życie młodego pokolenia mówili zarówno pan wicestarosta Mirosław Drzazga, jak i pan Wojciech Koterba, który podał również kilka szczegółów dotyczących umundurowania powstańców wielkopolskich i roli kobiet w tym wydarzeniu.

W ostatniej części spotkania uczniowie mieli okazję zapytać autora książki „… zaczęło się w Jarocinie” o okoliczności towarzyszące powstaniu publikacji. Pan Andrzej Gogulski podpisał także kilka egzemplarzy, które pozostaną jako pamiątka w bibliotece szkolnej.

Agnieszka Urbaniak
Sławomira Leśnierowska
Monika Zielińska

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd