Z Mirabelką podróż do Warszawy z dawnych lat

Galeria Od 7 do 9 listopada w bibliotece szkolnej ZSP 2 w Jarocinie odbywały się Warsztaty Niepodległościowe pt. „Mirabelka-kiełkująca historia w 100licy”, w których wzięło udział 12 uczniów. Warsztaty oparte były na scenariuszu pani Barbary Marii Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki, który powstał na podstawie książki „Mirabelka” autorstwa Cezarego Harasimowicza.

W pierwszym dniu warsztatów wszyscy uczestnicy podczas zabawy z liściem poznawali swoje imiona i przedstawiali własne skojarzenie ze słowem MIŁOŚĆ. Następnie wspólnie stworzyli definicję miłości, która była wstępem do dalszej części warsztatów. Uczniowie obejrzeli film o Mirabelce, prawdziwej bohaterce książki oraz wysłuchali audiobooka - narracji Mirabelki. Aby uświadomić uczestnikom, jak ważna jest historia, przeprowadzono rozmowy z głośnym czytaniem fragmentów książki „Mirabelka”, dotyczące czasów wojny i getta warszawskiego.

Za sprawą pięknej aury zajęcia w drugim dniu warsztatów odbyły się na dworze, a dokładnie pod drzewem Mirabelki rosnącym na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Jarocinie. Młodzież zawiesiła na drzewie dłonie z papieru, na których widniały ważne słowa skierowane do Polski. Następnie czytano fragmenty książki, na podstawie których odpowiadano na pytania, znajdujące się na kartach pracy. Warsztaty podsumowała sesja zdjęciowa.

Ostatniego dnia uczniowie stworzyli z papieru drzewo pamięci Mirabelki, na którym zawisły dłonie stworzone poprzedniego dnia. Przeprowadzono również rozmowy dotyczące pracy, sadzenia drzew, dłoni (co dłonie mówią o człowieku). Następnie młodzież wyszukiwała przepisów dotyczących przetworów z mirabelek (dżemów, kompotów, marmolad). Zwieńczeniem trzydniowych warsztatów był słodki poczęstunek przygotowany przez prowadzącą zajęcia bibliotekarkę ZSP 2, panią Annę Raczkowską, która zaproponowała uczniom kompot z mirabelek i własnej produkcji rogale z mirabelkową marmoladą. Mirabelki. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowy dyplom i mieli możliwość wypożyczenia przepięknej książki, za sprawą której powstały warsztaty.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd