Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia

GaleriaPowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie wspólnie ze szkolną służbą zdrowia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz w ramach realizacji Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” zorganizowała punkt informacyjno-edukacyjny.

Uczniowie mogli za pomocą smokerlyzera zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu i sprawdzić procent karboksyhemoglobiny we krwi, która powstaje w wyniku połączenia się tlenku węgla z hemoglobiną.

Tlenek węgla (CO) jest to trujący, bezbarwny i bezwonny gaz, powstaje on podczas spalania tytoniu. CO łączy się z hemoglobiną i wtedy powstaje karboksyhemoglobina (COHb), która ogranicza transport tlenu do organizmu człowieka.

Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu. Palacz tytoniu ma bardzo upośledzone funkcje oddechowe. Karboksyhemoglobinę bardzo trudno „przerobić” z powrotem na dobrze funkcjonującą hemoglobinę.

Zainteresowanym uczniom demonstrowano również za pomocą alkogogli upośledzenie zmysłów po spożyciu alkoholu od 0,8 do 1,5 promil.

Organizatorami akcji była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Lidia Szybik, Jacek Adamczak, Agata Kucharska

DMC Firewall is a Joomla Security extension!