Tydzień dla zdrowia

GaleriaW dniach 4 – 8 marca 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie odbył się „Tydzień dla zdrowia”. W ramach akcji każdego dnia młodzież miała możliwość uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach.

Pierwszy dzień rozpoczął się wykładem pani aspirant Agnieszki Zaworskiej z Powiatowej Komendy Policji w Jarocinie. Wykład dotyczył skutków posiadania, zażywania i rozprowadzania dopalaczy. Następnie młodzież zgromadzona w auli miała możliwość obejrzenia odcinka programu z cyklu „Ocaleni” prowadzonego przez pana Rafała Poprzezińskiego. Program przedstawia historie ludzi, którzy doświadczyli piekła uzależnienia, przeżyli walkę z nałogiem, ale w którymś momencie rozpoznali swój problem i teraz żyją w trzeźwości. W ramach akcji uczniowie również podpisywali „Pakt przeciw dopalaczom” oraz tworzyli plakatu pod hasłem "Nie daj się wypalić". Plansza zawisła na holu naszej szkoły stanowiąc apel i przestrogę dla młodzieży nieświadomej konsekwencji zażywania dopalaczy. Przez cały dzień rozdawano również ulotki informacyjne „STOP DOPALACZOM”.

Drugiego dnia odbyła się VI edycja Akcji HDK "Oddaj krew z Dwójką" wzięli udział uczniowie, absolwenci oraz krwiodawcy z powiatu jarocińskiego i okolic. Nasza akcja została poprzedzona kampanią informacyjną „Twoja krew moje życie”, której celem było przybliżenie uczniom procedur honorowego oddawania krwi oraz występujących ograniczeń. Informacje te okazały się istotne, zwłaszcza dla młodzieży, która chciała oddać krew po raz pierwszy. Oddano w sumie 28 litrów krwi. Akcja została zorganizowana przez Szkolne Koło PCK we współpracy z wolontariuszami klasy 2 LR. Krew pobierał zespół z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Trzeciego dnia miało miejsce spotkanie z panią Anną Derwich pasjonatką zdrowego stylu życia, która przedstawiła młodzieży prezentację pt.: „Jestem tym co jem-ile w tym prawdy”. Uczniowie obliczali własne BMI, mierzyli tętno przed i po wysiłku fizycznym, poznali normy żywieniowe dla młodzieży, dowiedzieli się czym jest zbilansowana dieta oraz jak schudnąć skutecznie i bezpiecznie. Prowadząca przedstawiła swój wykład w sposób ciekawy, interesujący i z dużą dawka humoru.

Czwartego dnia przyszedł czas na relaks!!! Warsztaty Jogi prowadzone przez panią instruktor Katarzynę Dziekańską były dla naszej młodzieży odskocznią od codziennych obowiązków. Ćwiczenia poprzedzone były krótkim wykładem pani instruktor, w którym opisała Jogę jako jeden z systemów filozofii indyjskiej zajmujący się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem a umysłem. Przedstawiła również szereg korzyści pro zdrowotnych jakie uzyskuje się w wyniku praktykowania jogi. Uśmiechnięte twarze uczestników po 45 minutach zajęć mówiły same za siebie a gromkie brawa były pięknym podziękowaniem za ciekawą lekcję i dawkę pozytywnej energii.

„Tydzień dla zdrowia” podsumowuje projekcja filmu Łukasza Palkowskiego pt. "Najlepszy", która odbyła się w auli naszej szkoły. Film ukazał historię Jerzego Górskiego, człowieka uzależnionego od ciężkich narkotyków, który mimo upadku na dno podjął wymagającą ogromnego wysiłku walkę z samym sobą i zwyciężył.

„Tydzień dla zdrowia” był ważnym i wartościowym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej.