Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

Potrafią udzielać pierwszej pomocy

Dnia 18 kwietnia 2008 r. w Jarocinie odbyły się po raz kolejny Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Do mistrzostw przystąpiło 8 drużyn reprezentujących następujące szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Jarocińskiego – ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP w Tarcach, ZSO w Jarocinie.

Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie jarocińskiej „Dwójki” zdobywając dwa pierwsze miejsca. I miejsce zajęła drużyna dziewcząt w składzie: Marta Ignaszak, Magdalena Szcześniak, Estera Rybka, Joanna Piątka, Marta Grześkowiak, II miejsce – drużyna chłopców w składzie: Dawid Nowak, Jakuba Pluta, Krzysztof Lewiński, Tomasz Roszak, Krystian Pluta.

Członkowie obu ekip są uczniami liceum ogólnokształcącego w przysposobieniem wojskowym w ZSP nr 2 w Jarocinie. III miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Uczennice liceum wojskowego już 26 kwietnia będą reprezentowały nasz powiat na Mistrzostwach Okręgowych w Słupcy.

Celem Mistrzostw Pierwszej Pomocy jest podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyku ich przestrzegania. Mistrzostwa także stają się okazją do ujednolicenia standardów nauczania pierwszej pomocy zarówno na kursach PCK jak i lekcjach przysposobienia obronnego. Równie ważne jest kształtowanie postaw współpracy w grupie oraz upowszechnianie zasad wartości humanitarnych Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Dzięki doświadczeniu Zarządu Rejonowego PCK w Jarocinie mistrzostwa stoją na wysokim, niezmiennym od lat poziomie. Drużyny musiały wykazać się ogromną wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, praktycznymi umiejętnościami przy wykonywaniu opatrunków, zabezpieczaniu miejsca wypadku oraz prawidłowym wezwaniu pomocy kwalifikowanej. Niewątpliwie o ostatecznej klasyfikacji zadecydowały również

Umiejętność współpracy całego zespołu oraz kierowania zespołem przez kapitana, a także właściwa diagnoza osób poszkodowanych. Na wyznaczonych punktach drużyny napotkały pozorowane sytuacje zagrożenia życia i zdrowia (porażenie prądem elektrycznym, niebezpieczny upadek z drabiny, poparzenie wrzątkiem, próba samobójcza, utonięcie – przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej). Dramaturgii sytuacjom dodawali odpowiednio przygotowani do swoich ról pozoranci, którzy potrafili zdezorientować niejedną drużynę.

Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwała powołana komisja składająca się z przedstawicieli Zarządu Rejonowego PCK w Jarocinie oraz opiekunów drużyn, pielęgniarek opiekunów SK PCK.

Bez wątpienia mistrzostwa pierwszej pomocy są doskonałym sprawdzianem posiadanej wiedzy i umiejętności. Sami uczniowie twierdzą że wiedza teoretyczna to nie wszystko – ważne jest jej odpowiednie wykorzystanie w sytuacji trudnej.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

Our website is protected by DMC Firewall!