Akcja „Żonkile”

Galeria19 kwietnia br. „dwójka” po raz drugi przystąpiła do akcji „Żonkile”, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim.

W dniu 74 rocznicy wybuchu powstania uczniowie klasy III LPB oraz I TM z opiekunką, nauczycielką historii - A. Urbaniak – wyszli na ulice Jarocina, aby przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o tym ważnym historycznym zrywie – przypinając im wcześniej wykonane żonkile. Te charakterystyczne żółte kwiaty stały się symbolem powstańczej walki polskich Żydów z hitlerowskim okupantem.

Inną formą uczczenia wybuchu powstania było przygotowanie uroczystej akademii, podczas której m.in. przedstawiono fragmenty reportażu Hanny Krall pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

W roli reporterki wystąpiła uczennica klasy I LW – Dominika Staniewska, natomiast w postać udzielającego Hannie Krall wywiadu Marka Edelmana - ostatniego dowódcę powstania, wcielił się Kacper Żurawski – uczeń klasy I TM. Społeczno-edukacyjna akcja „Żonkile” organizowana jest przez Muzeum Żydów Polskich „Polin” i ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w warszawskim getcie.

Uczestnictwo w tej szlachetnej akcji jest dla nas zaszczytem.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!