Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

„Zadaniem szkół średnich nie jest nauka, a rozwój dzieci, nie jest napychanie głów bezużytecznym balastem, a przygotowanie ich do życia, w które mają wstąpić jako ludzie dojrzali”
Janusz Korczak

„Witajcie w szkole przyszłości!” – tak powitano gości na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nasza szkoła miała zaszczyt zorganizować powiatowe obchody tego święta i powitać zaproszonych gości, wśród których znaleźli się:
- Teodor Grobelny - Starosta Jarociński,
- Anna Piotrowska - Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu,
- Stanisław Martuzalski - Członek Zarządu, Radny Powiatu Jarocińskiego,
- Zbigniew Kuzdżał - Członek Zarządu, Radny Powiatu Jarocińskiego,
- Bronisława Włodarczyk - Radna Powiatu Jarocińskiego,
- Ryszard Jacek - Radny Powiatu Jarocińskiego,
- Leszek Bajda - Radny Powiatu Jarocińskiego,
- Marcin Zwierzyński - Radny Powiatu Jarocińskiego,
- ppłk Jarosław Grzesznik - dowódca 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk,
- inspektor Krzysztof Rzepczyk - Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie,
- młodszy brygadier Tomasz Krawczyk
- Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie,
- Jacek Dutkiewicz - Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie,
- Leszek Mazurek - Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego,
- Zbigniew Sędzicki - Przewodniczący Zarządu NSZZ Solidarność Rejon Jarocin,
- Hanna Czerniak - Prezes Oddziału ZNP w Jarocinie, a także dyrektorzy szkół, wicedyrektorzy i kierownicy szkolenia praktycznego, nauczyciele szkoły „Antonianum”, przewodniczący Rad Rodziców, nauczyciele wyróżnieni, mianowani, dyplomowani oraz przedstawiciele mediów.

Akademia rozpoczęła się od przedstawienia przyszłościowej wizji szkoły z 2117 r. w futurystycznej scenografii. Ściany szkoły przyszłości przypominają wnętrze statku kosmicznego; uczniowie, pomiędzy którymi nie zachodzą żadne interakcje, to androidy mające symbol i numer zamiast nazwiska, poddawane kontroli i diagnostyce. Nie ma nauczycieli. Nauka polega na wgrywaniu oprogramowania – na przykład z technik fryzjerskich; uczniowie z wykrytym poziomem agresji uczestniczą w sesji relaksacyjnej, a tym z niską sprawnością fizyczną serwuje się specjalny program do ćwiczeń. Nauka jest skuteczna, jednak w szkole nie ma miejsca na relacje międzyludzkie. Na szczęście, kiedy uczniowie oglądają tradycyjną książkę i kiedy z tego powodu włącza się alarm, system „szkoły przyszłości” zostaje zdezaktywowany. Następuje powrót do tradycyjnej szkoły, gdzie do procesu edukacji potrzeba ludzi, a nie robotów; nauczycieli, a nie oprogramowania; uczniów, a nie androidów.

W przygotowanie przedstawienia zaangażowali się uczniowie: Daria Kujawa i Natalia Ciesielska z II TH, Anna Młokosiewicz z IV THM, Dominika Urbaniak z III LPB, Sebastian Walczak i Waldemar Dominiczak z II TSE, Maria Włodek i Samanta Idaszak z I TF, Zuzanna Rudzińska, Weronika Zwierzchlewska i Paulina Warkocka z I TH, Zofia Wieczorek z I LR, Malwina Nagła i Aleksandra Rozpędowska z III LPA, Dagmara Januszewska i Natalia Gendek z IV TFE, Sebastian Rychter z II TH (nagłośnienie). O fryzury androidów zadbały Monika Marecka i Dagmara Januszewska z IV TFN oraz Sara Skrzatek, Natalia Mikołajewicz i Kamila Rąplewicz z III TFE. Wizję „szkoły przyszłości” przygotowali również nauczyciele i pracownicy szkoły: p. Anna Muszyńska, p. Anna Woźniak, p. Michał Woźniak, p. Jacek Adamczak, p. Wojciech Świejkowski, p. Michał Wróbel, p. Natalia Mąka - Barłożyk, p. Jolanta Węclewska, p. Agnieszka Kowalska, p. Anna Raczkowska, p. Robert Węclewski, p. Alicja Ratajczak, p. Agnieszka Urbaniak, p. Izabela Kolanowska, p. Andrzej Juszczak, p. Tadeusz Teodorczyk, p. Krystian Walczak, p. Renata Ziółkowska, p. Anna Mikołajczak, p. Anna Czajka, p. Małgorzata Dopierała – Gęstwa, p. Jacek Nowakowski, p. Andrzej Wojda, p. Bogdan Pośpieszny. Nad całością czuwał dyrektor szkoły, p. Witold Bierła.

Oficjalną część uroczystości, przygotowaną przez p. Arletę Krygier - Rybczyńską, poprowadzili p. Marzena Kościelniak i p. Jakub Genstwa. Głos zabrali p. Witold Bierła – dyrektor szkoły, p. Teodor Grobelny – Starosta Jarociński, oraz p. Anna Piotrowska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Na akademii uhonorowano nauczycieli wyróżnionych za szczególne zasługi w działalności dydaktycznej i wychowawczej:
- Brązowy Krzyż Zasługi: p. Agnieszka Kubiak z Zespołu Szkół Specjalnych,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej: p. Regina Gruchalska z Zespołu Szkół Specjalnych i p. Zbigniew Rychter z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2,
- Nagroda Kuratora: p. Iwona Tobolska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1,
- nagrody Starosty Jarocińskiego: p. Lidia Kalinowska (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna), p. Marek Sobczak (ZSP1), p. Iwona Tobolska (ZSP1), p. Janusz Zwierzycki (ZSP1), p. Urszula Przybylska (I LO), p. Natalia Sikorska (Zespół Szkół Specjalnych), p. Jadwiga Zielińska (Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach), p. Danuta Twardy (ZSP2).

Nie mogło również zabraknąć gratulacji dla nauczycieli, którzy uzyskali kolejny stopień awansu zawodowego. Wyróżniono nauczycieli dyplomowanych: p. Annę Guździoł i p. Przemysława Łączniaka (ZSP1), p. Klarę Wosik (Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach), p. Irenę Szymankiewicz (Zespół Szkół Specjalnych), p. Marzenę Błaszczyk i p. Ilonę Andraszak (ZSP2). Uroczyste ślubowanie złożyli nauczyciele mianowani: p. Anna Wyduba, p. Paweł Goździaszek i ks. Michał Korach (I LO), p. Marta Jankowiak, p. Izabela Witczak i p. Konrad Kanafa (ZSP1), p. Aleksandra Pera (Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach), p. Izabela Zaworska (Zespół Szkół Specjalnych), p. Marlena Telega i p. Maciej Andrzejak (ZSP2). Podziękowano także pedagogom, którzy pracują społecznie w szkole „Antonianum” przy klasztorze oo. Franciszkanów oraz Radom Rodziców za zaangażowanie i współpracę ze szkołami. Brawami nagrodzono najbardziej usportowioną szkołę w Wielkopolsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1.

Galę uświetnił zespół muzyczny z ZSP2 w składzie: Angelika Śpitalniak i Julita Balcer - wokal, Wojciech Pluta – gitara i instrumenty klawiszowe, Arkadiusz Udzik - gitara akustyczna i instrumenty klawiszowe i p. Wojciech Świejkowski – gitara basowa.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej na pewno zostaną w pamięci gości na długo. Wszystkim pracownikom oświaty życzymy raz jeszcze samych sukcesów i nieustannej motywacji i radości z pracy z uczniami: „Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać innym to, co w nim najlepszego?”.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd