Jarocińska mundurówka po raz kolejny w gronie laureatów

GaleriaReprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie znalazła się w gronie 12 laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. W nagrodę uczennice, których praca została wyróżniona, pojadą na wyjazd edukacyjny na Litwę, Łotwę i do Rosji.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Komenda Główna Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zaproszeni do udziału w konkursie „Policjanci w służbie historii” zostali uczniowie policyjnych klas mundurowych z całej Polski. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Dwu i trzyosobowe zespoły miały do wykonania 3 zadania:
- odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii
- nagranie filmu (1,5-3 min) prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom - zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych, prezentującej historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta.

Ze 113 zgłoszonych drużyn realizację zadań konkursowych ukończyło 57 zespołów, których prace zostały ocenione przez czteroosobową komisję konkursową. W skład komisji weszli: podinsp. Zbigniew Bartosiak – naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji, Rafał Pękała - IPN, Karolina Kolbuszewska – Wydział Edukacji Historycznej BEN IPN, Arkadiusz Cisek z IPN.

Drużyna klasy policyjno - prawnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, w składzie Zuzanna Kubiak, Maksima Nowak i Liliana Mazur pod okiem opiekunki mł. asp. Agnieszki Zaworskiej z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, w swojej pracy zaprezentowały sylwetkę posterunkowego Jana Dominiczaka. Dziewczyny wykonały krótki film o życiu zamordowanego w 1940 roku policjanta i zorganizowały lekcję dla innych uczniów z udziałem syna bohatera.

Praca zespołu z Jarocina została oceniona bardzo wysoko. Dziewczyny znalazły się w gronie 12 laureatów, zdobywając bardzo dużą ilość punktów.

Nagrodą dla najwyżej ocenionych przez jurorów zespołów będzie udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie Litwy Łotwy i Rosji, w tym odwiedzenie cmentarza wojennego w Miednoje, na którym znajdują się groby polskich policjantów zamordowanych w 1940 r., w tym Jana Dominiczaka.

W II edycji konkursu do grona laureatów zakwalifikowały się także dwie inne szkoły z Wielkopolski: Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Organizatorzy, z uwagi na wysoki poziom prac, postanowili wyróżnić także kilka innych zespołów w tym drugą drużynę z ZSP nr 2 w Jarocinie w składzie: Jakub Bogacz, Kinga Migaszewska i Wiktoria Jakubowska z opiekunem Władysławem Staśkiewiczem; drugi zespół z Przygodzic, drużynę z Zespołu Szkół nr1 w Zbąszyniu oraz z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Our website is protected by DMC Firewall!