Mikołaj Witczak wraz z opiekunem drużyny z Wielkopolski na wizycie studyjnej w Gdańsku

GaleriaFinalista „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” – uczeń klasy III TM - Mikołaj Witczak wraz z opiekunem drużyny z województwa wielkopolskiego - Agnieszką Urbaniak - w dniach 14-17 kwietnia br. przebywał na wizycie studyjnej w Gdańsku.

Uzdolniony i pracowity uczeń „Dwójki” z dwojgiem pozostałych finalistów z naszego regionu oraz opiekunem tej trzyosobowej, wielkopolskiej drużyny – znaleźli się wśród najlepszych z całej Polski - 48 finalistów drugiego etapu VI edycji konkursu.

W Gdańsku – Mieście Wolności - uczniowie przygotowywali się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się na początku czerwca w Poznaniu. Finaliści konkursu zwiedzali historyczne miejsca, a także brali udział w warsztatach z autoprezentacji, wystąpień publicznych, filmu, dziennikarstwa i kreatywności.

W tym samym czasie nauczyciele-opiekunowie z 16 województw, uczestniczyli w warsztatach z weryfikowania nieprawdziwych informacji, tzw. fake newsów.

W finale konkursu młodzież w trzyosobowych zespołach pracować będzie nad wybranym zagadnieniem, które następnie przedstawi w krótkiej formie filmowej. Tak przygotowane prezentacje będą publicznie bronione przez uczniów przed Komisją Konkursową podczas czerwcowego finału. Na zwycięzców czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i nagrody rzeczowe.

W tym roku współorganizatorami wizyty studyjnej byli: województwo pomorskie oraz Centrum Historii Zajezdnia. Patronaty Honorowe nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ORE oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerami konkursu „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” są NSZZ Solidarność oraz IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły: TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność oraz Onet.

Agnieszka Urbaniak

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd