Światowy Dzień Ziemi

Dzień ZiemiKAŻDY DZIEŃ TO DZIEŃ ZIEMI – 22 kwietnia 2021r.

Światowy Dzień Ziemi – 22.04.2021- obchodzimy w tym roku pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię" - podczas którego odbywa się wiele akcji promujących dbanie o środowisko. Należą do nich m.in. sprzątanie świata czy dzień bez samochodu. Światowy Dzień Ziemi 2021 będzie jednak inny z powodu pandemii COVID-19 - zostanie uczczony głównie za pośrednictwem Internetu, gdzie zaplanowano szereg konferencji, wykładów, gier oraz konkursów dotyczących ochrony środowiska:
1. Można wziąć udział, np. w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej, które 22 kwietnia organizuje online Klimatyczny Dzień Ziemi 2021. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać techniki tworzenia użytecznych przedmiotów ze starych materiałów oraz posłuchać o życiu zgodnie z zasadami „zero waste” (zero marnowania).
2. Z podobnych atrakcji będzie można skorzystać podczas Ekologicznego Festiwalu EKOfeston-online- organizowanego przez firmę Abrys i objętego honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
3. Jedno z największych wydarzeń na świecie zorganizuje zaś amerykańska agencja kosmiczna NASA - opublikowała ona cztery zdjęcia zróżnicowanych krajobrazów Ziemi widzianej z kosmosu - zatokę Bombetoka na Madagaskarze, zamarzniętą rzekę Dniepr, strukturę geologiczną Richat ("Oko Sahary") oraz mokradła Everglades na południu Florydy.

O Ziemię powinien dbać każdy mieszkaniec i to nie tylko w ten jeden symboliczny dzień. Nie potrzeba wielkich przygotowań ani kosztownych inwestycji - wystarczą małe zachowania proekologiczne, które wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę.

Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą:
- korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu,
- rezygnowanie z plastikowych toreb i wymienianie ich na wielokrotnego użytku,
- naprawianie sprzętów zamiast ich wyrzucania,
- świadome kupowanie produktów w odpowiedniej ilości,
- segregowanie śmieci,
- zbieranie makulatury i baterii,
- oszczędzanie wody i energii,
- sadzenie drzew,
- troszczenie się o rośliny i zwierzęta,
- dzielenie się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko.

„Koniecznie należy podjąć skoordynowane i odpowiedzialne (!) przeciwdziałanie, zanim szkody poniesione przez naszą planetę staną się nieodwracalne” − Jan Paweł II w 1989 r. do młodzieży w Santiago de Compostella.

Our website is protected by DMC Firewall!