Laureaci w konkursie „Policjanci w służbie historii”

GaleriaReprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie znalazła się w gronie laureatów V już edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. Konkurs organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu od pięciu lat są Instytut Pamięci Narodowej oraz Komenda Główna Policji. Przedsięwzięcie objęte jest patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Edukacji Narodowej Zaproszeni do udziału w konkursie „Policjanci w służbie historii” zostali uczniowie policyjnych klas mundurowych z całej Polski. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Dwu i trzyosobowe zespoły miały do wykonania 3 zadania:
- odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii,
- nagranie filmu (1,5-3 min) prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom,
- zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych, prezentującej historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta.

W tym roku, podobnie jak podczas IV edycji konkursu, wykonanie prac było znacznie utrudnione z uwagi na panujący stan epidemii i zawieszenie lekcji w szkołach. Mimo wszystko prace konkursowe zostały zrealizowane. Komisja oceniająca nadesłane materiały wyłoniła 12 zespołów laureatów.

Drużyna klasy policyjno - prawnej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, w składzie Maja Cieślak, Aleksandra Krystkowiak i Klaudia Błaszczyk pod okiem opiekunki st. asp. Agnieszki Zaworskiej z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, w swojej pracy zaprezentowały sylwetkę starszego posterunkowego Stanisława Mateckiego, który służbę pełnił między innymi na posterunku w Kotlinie. Młodzież wykonała krótki film o życiu zamordowanego w 1940 roku policjanta i zorganizowała żywą lekcję historii przedstawioną podczas zajęć online w swojej szkole oraz za pomocą portali społecznościowych.

Tegoroczna edycja konkursu była piątą i po raz piąty uczniowie jarocińskiej „dwójki” zajęli miejsce wśród najlepszych.

Our website is protected by DMC Firewall!