Generał brygady Stanisław Taczak bohaterem „Żywej lekcji historii”

Galeria 4.05.2023r. - w dniu, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, a w Polsce swoje święto obchodzi zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Ochotnicza Straż Pożarna, została przeprowadzona w Mieszkowie żywa lekcja historii poświęcona pochodzącemu z tej miejscowości generałowi Stanisławowi Taczakowi.

Ten wielki bohater był pierwszym głównodowodzącym Powstaniem Wielkopolskim, dowódcą Brygady w wojnie polsko-bolszewickiej, od 1923 roku nominowanym do stopnia generała Brygady Wojska Polskiego. Odznaczono go m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Pełnił także funkcję Prezesa Okręgowego Związku Straży Pożarnych w Poznaniu i Prezesa Związku Weteranów w Poznaniu.

W żywej lekcji historii udział wzięło 65 osób, między innymi:nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach oraz towarzyszący im rodzice, a także klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie wraz z rodzinami. Wśród gości byli również mieszkańcy Mieszkowa na czele z panią sołtys Barbarą Krysztofiak-Jurek.

Lekcja rozpoczęła się pod pomnikiem generała Stanisława Taczaka, pod którym drużyna startująca w konkursie „Żołnierze i Policjanci w Służbie Historii”, w składzie: Maciej Kurzawa, Jakub Słojewski i Laura Michalska oddała cześć Pierwszemu Dowódcy Powstania Wielkopolskiego, składając kwiaty i znicze. Następnie opiekun drużyny - Agnieszka Urbaniak - powitała pana Wojciecha Koterbę - regionalistę i miłośnika historii Powstania Wielkopolskiego, z którego inicjatywy w roku 2012 powstała w Mieszkowie Izba Pamięci Powstańców Wielkopolskich im. generała Stanisława Taczaka, a także pozostałych gości i uczestników wydarzenia.

Pan Wojciech Koterba, przybliżył zgromadzonym postać generała Taczaka, a także pełnił rolę przewodnika po miejscach związanych z początkami życia największego bohatera Wielkopolski.

Pierwszy przywódca powstania urodził się właśnie w Mieszkowie w 1874 roku i tutaj spędził swoje dzieciństwo, dlatego mieliśmy okazję poznać jego dom rodzinny, szkołę, do której uczęszczał do 10 roku życia, a także kościół, w którym przyjął chrzest. Obejrzeliśmy też dawny dwór należący do Ludwika Hersztopskiego. Na jego elewacji 28 XII 1980 r. odsłonięto tablicę z polerowanego granitu (projektu Stanisława Kozielskiego) informującą, że w miejscowości tej urodził się Stanisław Taczak. Zobaczyliśmy też noszący jego imię budynek OSP w Mieszkowie. Następnie dotarliśmy do miejsca, gdzie znajdował się dom i oberża należąca do Taczaków, które zostały rozebrane w 1980roku. Ostatnim punktem lekcji była wizyta w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie przy ulicy Radlinieckiej 11 i znajdującej się w jej pomieszczeniach Izbie Pamięci Powstańców Wielkopolskich im. generała Stanisława Taczaka. Mogliśmy podziwiać zgromadzone w niej pamiątki.

Relację z tego wydarzenia przygotowali Jakub Słojewski i Maciej Kurzawa z klasy II LW. Powstałe w ten sposób materiały posłużyły do realizacji filmu pt. „ŻYWA LEKCJA HISTORII POŚWIĘCONA GEN. STANISŁAWOWI TACZAKOWI”.

Our website is protected by DMC Firewall!