• 2_slide_dni_otwarte2025.jpg
  • 3_slide_dni_otwarte.jpg

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Po raz siódmy sprawdzali swoją wiedzę o Eugeniuszu Kwiatkowskim

W dniach 4 – 6 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie odbywał się VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się podobnie jak przed rokiem 10 drużyn, reprezentacje 8 szkół przysłały prace konkursowe, natomiast do ostatecznej rywalizacji przystąpiło 6 ekip ze szkół ponadgimnazjalnych noszących imię Eugeniusza Kwiatkowskiego z:

1. Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie;

2. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp;

3. Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie;

4. Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie;

5. Zespołu Szkół nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Warszawie;

6. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie.

Sponsorzy:

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu. Celem Konkursu jest upowszechnienie wiedzy o działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz jego myśli ekonomicznej w dobie współczesnego rozwoju gospodarczego. Zgłaszające się do konkursu szkoły w terminie do 15 listopada 2008 przesłały do organizatorów – opracowanie jednego z wybranych według własnego uznania następujących alternatywnych tematów:

1. Miasta polskie z ulicami, placami, skwerami, parkami lub innymi obiektami mającymi w nazwie Eugeniusza Kwiatkowskiego

2. Miejsca na mapie Polski zaznaczone efektami działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego jako polityka-organizatora rozwoju nowych przedsięwzięć inwestycyjno-gospodarczych (np. inicjatora lub współinicjatora tworzenia nowych obszarów i inwestycji przemysłowych) i jako bezpośredniego realizatora tych przedsięwzięć w okresie przed II wojną światową i w czasie powojennej odbudowy gospodarki ze zniszczeń.

Praca pisana na miejscu w Jarocinie składała się z 2 części. Pierwsza zawierała 5 pytań otwartych dotyczących biografii Eugeniusza Kwiatkowskiego:

1. Jaki był stosunek Eugeniusza Kwiatkowskiego do Górnego Śląska i Pomorza?

2. Dlaczego Eugeniusz Kwiatkowski rozpoczął budowę portu w Gdyni?

3. Dlaczego Eugeniusz Kwiatkowski wraz z kołami wojskowymi opracował plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego?

4. Wymień pięć głównych inwestycji w COP-ie?

5. Jakie relacje łączyły Eugeniusza Kwiatkowskiego z metropolitą krakowskim kardynałem Karolem Wojtyłą.

W części 2 zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w postaci eseju problemu zaangażowania się Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na rzecz propagowania wartości rozwoju rodzimej, polskiej produkcji żywności i przedsiębiorczości w tej dziedzinie oraz sposobów wyróżniania tych, którzy te wartości wyznają i tworzą.

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: prof. M. M. Drozdowski i prof. B. Rzeczyński.

6 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jarocinie miała miejsce ceremonia wręczenia nagród uczestnikom VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim.

Na wstępie, dyrektor szkoły - Witold Bierła - powitał gości przybyłych na podsumowującą konkurs uroczystość: pana Stanisława Martuzalskiego, Starostę Jarocińskiego;

Podczas uroczystości zakończenia konkursu głos zabrali: pan Witold Bierła, dyrektor ZSP nr 2 w Jarocinie, pan Stanisław Martuzalski, Starosta Jarociński, Zbigniew Haupt- wiceprezes Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, prof. Marian Marek Drozdowski – biograf Eugeniusza Kwiatkowskiego, a jednocześnie jego uczeń i przyjaciel oraz pan prof. Bernard Rzeczyński. Na uroczystości ponadto obecni byli: Zygmunt Meisnerowski - Przewodniczącego Rady Powiatu w Jarocinie; Sławomir Sobczyk - zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Kaliszu; Jacek Królak - członek Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego; Wojciech Florczyk, emerytowany dyrektor ZSP nr 2 w Jarocinie, za czasów którego konkurs został zainicjowany; Jolanta Kaczmarek – przewodnicząca Rady Rodziców; Teresa Buchwald, Krzysztof Bernacik, Marek Sikorski – członkowie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Dwójki. Podczas wręczenia nagród szkolny chór zaśpiewał dwie ulubione piosenki Eugeniusza Kwiatkowskiego – „Matczyne ręce” oraz „Morze, nasze morze”.

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim przedstawiały się następująco:

W kategorii drużynowej:

I miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie

II miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp.

III miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie

W kategorii indywidualnej:

I miejsce zajął Kamil Wyduba (ZSP nr 2 w Jarocinie)

II miejsce zajął Artur Chojnicki (ZSP nr 2 w Jarocinie)

III miejsce zajęła Małgorzata Fojcik (ZST w Rzeszowie)

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a fundatorami nagród byli: Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, Narodowy Bank Polski oraz Starostwo Powiatowe w Jarocinie.

Zmagania konkursowe podsumowali profesorowie: M. M. Drozdowski oraz B. Rzeczyński. Obaj zwrócili uwagę na dobry poziom tegorocznego konkursu, szczególnie zaś wyróżnili, ku radości gospodarzy, Kamila Wydubę, ucznia kl. I LO z przysposobieniem wojskowym ZSP nr 2 w Jarocinie. Praca Kamila Wyduby była najlepszą ze wszystkich, które oceniałem w ciągu ostatnich kilku lat – stwierdził prof. B. Rzeczyński.

Podczas ceremonii zakończenia VII edycji Konkursu Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim, zostały wręczone stypendia fundowane przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, w ramach programu „Wyrównywanie szans”. 1000 – złotowe stypendia otrzymali Dawid Bendowski – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp., Anna Augustyniak – uczennicy Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie oraz Julita Żurek – uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Jak każdego roku tak i w tym dla uczestników konkursu przygotowano dodatkowe atrakcje. Tym razem mogli oni zwiedzać Planetarium im. Jana Heweliusza w Potarzycy koła Jarocina, prowadzone przez Andrzeja Owczarka. Jest to jedyne w Polsce planetarium działające w szkole, rejestrowane zarówno przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, jak i Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Organizatorzy przygotowali również „Wieczór wielkopolski”, podczas którego goście z różnych stron kraju mogli poznać wielkopolskie tradycje. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz powiatowych: Starosta Jarociński Stanisław Martuzalski, Wicestarosta Przemysław Musielak oraz Leszek Mazurek – Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury. Wieczór rozpoczął się mocnym akcentem. Z prawie godzinnym programem wielkopolskich tańców wystąpił Zespół Folklorystyczny "SNUTKI” pod artystycznym kierownictwem Aleksandry Mendelskiej. Młodzi artyści zebrali gromkie brawa, szczególny aplauz zgotowano najmłodszym tancerzom. Ludowe artystki z Goliny zaprezentowały unikatowe „snutki” – białe serwetki wyszywane białym naszywanym haftem – znane w całej Polsce i Europie. Obecni musieli zdać egzamin ze znajomości wielkopolskiego dialektu. Nie było to proste, mieszkańcy Mazowsza, Rzeszowszczyzny czy Lubelszczyzny nie mieli pojęcia, co to ryczka lub wymborek. Ponadto uczniowie jarocińskiej „Dwójki” przygotowali kabaretową scenkę z życia jarocińskiej rodziny. Aktorzy posługiwali się wyłącznie gwarą, na szczęście tekst był tłumaczony na język literacki. Goście mogli również obejrzeć przygotowaną przez nauczycieli i uczniów prezentację poświęconą wielkopolskim tradycjom kulinarnym, po których podano regionalne potrawy, m. in. smakowity żurek i ajntopf, szagówki w kapustą, gzikę z pyrami, jarzynową sałatkę, chleb ze smalcem, a na deser placek drożdżowy i kawę zbożową. Była to prawdziwa wielkopolska biesiada. Wyśmienite dania przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Potarzycy.

Witold Bierła – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie, a zarazem prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Dwójki” tak podsumował siódmą edycję konkursu: Konkurs od siedmiu już lat jest okazją do spotkania się nauczycieli i uczniów z odległych rejonów Polski, w Jarocinie rodzą się przyjaźnie, nawiązywane są cenne znajomości. Poza tym w murach naszej szkoły goszczą znamienite postaci polskiej nauki i gospodarki, są to prof. M. M. Drozdowski, prof. B. Rzeczyński, a także członkowie Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu, które corocznie sprawuje honorowy patronat nad imprezą. Organizację konkursu wspierają również władze Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Nie byłoby tego konkursu, gdyby nie wyjątkowi ludzie pracujący przy jego organizacji, a trzeba dodać, że jest to spora grupa. W tym roku, jak policzyliśmy w prace włączyło się około 40 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 30 uczniów. Wyniki konkursu również mnie cieszą. Siódemka okazała się szczęśliwa dla naszej szkoły. Po raz pierwszy w historii konkursu zdobyliśmy pierwsze miejsce. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w szerszym gronie.

zobacz galerię <<<

  • 01_starostwo.png
  • 02_men.png
  • 03_ko.png
  • 04_cke.png
  • 05_oke.png
  • 06_energa.png
  • 07_gj.png
  • 08_pck.png
  • 09_16brl.png
  • 10_policja.png
  • 11_psp.png
  • 12_bank_spoldzielczy.png
  • 13_wsb.png
Our website is protected by DMC Firewall!