Finał VI edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” w Poznaniu

GaleriaOd 5 do 7 czerwca 2019 roku miały miejsce zmagania finałowe VI edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.

6 czerwca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, 16 trzyosobowych zespołów wojewódzkich rywalizowało o indeksy oraz roczne stypendia naukowe. Zwycięzcy wyłonieni zostali na podstawie wyników egzaminu ustnego oraz obrony publicznej prezentacji filmowej. Następnego dnia, 7 czerwca, w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala i koncert Ambasadora Muzycznego Olimpiady – zespołu Audiofeels. Do VI edycji Olimpiady Solidarności zakwalifikowało się ponad 3,5 tysiąca uczestników z blisko 600 szkół z całej Polski. Przebieg konkursu oceniało pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera. Tematem prezentacji finałowej drużyny z Wielkopolski w składzie: Mikołaj Witczak ZSP nr 2 w Jarocinie, Agata Kędzior Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile i Jakub Morawiec Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Wybickiego był film „Ołówek cenzora. Obszary i ludzie wykluczeni z przekazu medialnego w czasach PRL”. Opiekunem drużyny z województwa wielkopolskiego była Agnieszka Urbaniak nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. W tym roku współorganizatorami finału byli: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, CDN Leszno, Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji, Konkursowi patronuje także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Partnerami Olimpiady są NSZZ Solidarność oraz IPN. Patronatem medialnym wydarzenie objęły TVP Historia, Polska Press Grupa, Radio Gdańsk, Tygodnik Solidarność, Onet.

Uczestnicy w czasie pobytu mieli okazję zwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania oraz poznać historię miasta.

Agnieszka Urbaniak

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd