Wycieczka do Zamku Ogrodzieniec, Energylandii w Zatorze i Krakowa

Galeria12.06.2019r. uczniowie naszej szkoły brali udział w fascynującej podróży po terenach Podzamcza i ruinach Zamku Ogrodzieniec. Historia zamczyska sięga XIV wieku. Było ono niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki, natomiast w czasach współczesnych fascynowało twórców kina, którzy uroki tego miejsca przenosili na ekran (m.in. Jerzy Passendorfer kręcąc „Janosika” czy Andrzeja Wajda ,,Zemstę”). Zamek Ogrodzieniec to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Obecnie pod nim znajduje się także park rozrywki, który również był celem tej wizyty. Uczniowie korzystali z Parku Doświadczeń Fizycznych oraz Toru Saneczkowego.

Kolejnego dnia młodzież naszej szkoły odpoczywała w Energylandii – rodzinnym parku rozrywki położonym w Zatorze. Jego powierzchnia wynosi o ok. 30 ha. i jest on zarazem największym tego typu obiektem w Polsce W parku podzielonym na cztery strefy tematyczne znajduje się łącznie ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym 12 rollercoasterów, liczne karuzele, urządzenia ekstremalne, baseny oraz restauracje.

W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Wszystkich zaskoczyła niezwykła architektura tego obiektu, malowniczy dziedziniec z arkadowymi krużgankami oraz wystrój wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ zamek budowano na przestrzeni kilku wieków (od XIII do XVII w.) i łączy on styl renesansowy, barokowy z częściowo klasycystycznym. Jego powierzchnia wynosi aż 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Wawel wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Agnieszka Urbaniak

DMC Firewall is a Joomla Security extension!