Akcja Żonkile 2024

Galeria19 kwietnia 2024 r. młodzież z ZSP nr 2 w Jarocinie zaangażowała się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie klas VTF, II LR i II a pod nadzorem pani Moniki Zielińskiej i Sławomiry Leśnierowskiej przygotowali papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu. Następnie rozdali je wśród uczniów szkoły, podkreślając także ich symboliczne znaczenie.

Młodzież uczestniczyła również w zajęciach, których koordynatorkami były panie Agnieszka Urbaniak i Katarzyna Kaczmarek. Podczas nich wykorzystano przygotowane przez muzeum materiały edukacyjne. Główny motyw tegorocznej akcji stanowił film "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall. Po jego obejrzeniu i omówieniu młodzież uzupełniała karty pracy, co miało sprawdzić zdobytą przez nich wiedzę.

Dla upamiętnienia powstania pod kierunkiem pani Ewy Gockiej uczniowie naszej szkoły posadzili żonkile. Już w październiku zeszłego roku przygotowali miejsce zieleni na terenie nowo otwartej Ekologicznej ścieżki edukacyjnej przy naszej szkole i posadzili tam cebulki tych kwiatów. Wiosną, gdy żonkile zakwitły, powstało miejsce, dokąd uczniowie mogli wyjść z nauczycielem i przeczytać fragmenty książki Hanny Krall pt. „ Zdążyć przed Panem Bogiem” zawierającej wspomnienia Marka Edelmana - jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. Była to okazja do rozmowy na temat powstania, wojny, życia w getcie, pochodzenia symbolu upamiętniającego to wydarzenie – żółtego żonkila. Spotkanie zainspirowało uzdolnioną plastycznie uczennicę naszej szkoły Karinę Danyliuk do namalowania wymownej pracy plastycznej, w której żółte żonkile wkomponowała w krajobraz Polski przed i w czasie wojny. Praca jest niestety również smutnym świadectwem współczesnych czasów, bo choć już ponad 80 lat „Łączy nas pamięć”, to młode pokolenia nadal muszą doświadczać traumy związanej z wojną.

 

Our website is protected by DMC Firewall!