Wizyta Francuzów

W dniach od 23 do 25 marca 2010 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie gościł 25 osobową grupę młodzieży z 4 nauczycielami z Liceum Zawodowego Joliot Curie w Oignies, miasta leżącego obok Libercourt, we Francji.

Grupa ta przyjechała do Polski we wtorek 23 marca, aby zrealizować projekt mający na celu poznanie kultury polskiej, szkolnictwa, porównanie rynku pracy w Polsce i we Francji oraz zwiedzanie Jarocina, Śmiełowa, Gołuchowa, Krotoszyna, Poznania, Torunia oraz udział w mistrzostwach świata w biegach przełajowych w Bydgoszczy. Koordynatorem projektu był ze strony francuskiej nauczyciel wychowania fizycznego Didier Konarkowski, a ze strony polskiej Iwona Dropik.

Pierwszego dnia francuscy uczniowie wraz z opiekunami spotkali się ze Starostą jarocińskim, Stanisławem Martuzalskim w siedzibie Starostwa Powiatowego. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, Witold Bierła oraz przewodniczący stowarzyszenia polsko - francuskiego Czesław Robakowski i Bronisława Włodarczyk, radna i tłumacz. Następnie Francuzi zapoznali się z historią miasta w muzeum miejskim w Ratuszu. Zwiedzili również rynek i Kościół Św. Marcina.

Tego samego dnia młodzież francuska gościła również w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, gdzie została przyjęta przez dyrekcję, nauczycieli i młodzież „Dwójki”. Spotkanie miało na celu przedstawienie systemu szkolnictwa zawodowego w Polsce, zwiedzenie szkoły oraz nawiązanie kontaktów między uczniami francuskimi i polskimi. Spotkanie prowadził dyrektor Witold Bierła z pomocą nauczycielki języka francuskiego Iwony Dropik. Dyrektor Bierła zaprezentował typy szkół wchodzące w skład ZSP nr 2 w Jarocinie oraz odpowiadał na pytania dotyczące różnic między szkolnictwem we Francji i w Polsce. Następnie dyrektor zaproponował zwiedzanie szkoły: pracowni przedmiotowych, laboratoriów językowych, studia radiowego prowadzonego przez naszych uczniów, boisk wielofunkcyjnych. Zarówno młodzież francuska, jak i ich nauczyciele byli zaskoczeni mundurkami naszych uczniów, gratulowali im wysokiego poziomu kultury. Nasi francuscy koledzy byli również zdumieni dekoracjami ścian w salach lekcyjnych, które zostały wykonane przez naszych uczniów zgodnie z przedmiotem nauczanym w danej sali.

Późnym popołudniem duża, bo 45 osobowa grupa młodzieży polskiej i francuskiej pod opieką swoich nauczycieli zwiedziła Jarocin: kościół św. Franciszka, kościół św. Jerzego, rynek, ratusz, Skarbczyk, pałac Radolińskich i amfiteatr. Młodzież szybko się zaprzyjaźniła, w trakcie spaceru rozmowy prowadzone po francusku i angielsku całkowicie ich absorbowały. Kiedy wieczorem nadszedł czas rozstania zabrzmiały piosenki francuskie i salwy śmiechu.

Drugiego i trzeciego dnia młodzież francuska kontynuowała swój program pobytu w naszym regionie. Ponieważ część z nich kształci się w zawodach związanych z obsługą sekretariatu, księgowości i sprzedaży, a pozostali będą pracować jako opiekunowie dzieci oraz osób starszych, nasi francuscy koledzy zwiedzali kolejno żłobek i firmę AT w Krotoszynie oraz dom starców w Baszkowie. Udali się również do muzeów Gołuchowie, Śmiełowie i muzeum napoleońskiego w Pałacu w Witaszycach. Zwiedzającym towarzyszyła Grażyna Kubicka, nauczycielka języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie wraz ze swoimi uczniami.

Wieczorami 24 i 25 marca nasi francuscy koledzy spotykali się ze swoimi polskimi rówieśnikami z Zespołu Szkół nr 2 w Jarocinie w Pałacu w Witaszycach dzięki uprzejmości pana T. Klauzy. Spotkania te miały na celu integrację młodzieży, wymianę poglądów, ćwiczenie języka francuskiego i angielskiego, gry i zabawy. Nasi francuscy przyjaciele byli bardzo zainteresowani polską muzyką, szczególnie rockową. Pytali też o to, jacy francuscy aktorzy, filmy, piosenkarze są u nas popularni, ku naszemu zaskoczeniu sporo wiedzieli o polskich piosence i filmie. Wspólnym zabawom, śpiewom, rozmowom i tańcom nie było końca. Mimo że różni nas język, okazało się, że mamy wiele wspólnego. Wszyscy byliśmy radośni, zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Ostatecznie trudno było się zorientować, kto jest uczniem polskim, a kto francuskim, ponieważ język nie stanowił żadnej bariery w dobrej zabawie. Karaoke okazało się naprawdę genialne, francuscy uczniowie z Oignies i polscy z „Dwójki” śpiewali razem jednym chórem, a następnie wspólnie tańczyli ‘kaczuchy’. Wszyscy bawili się razem, uczniowie i nauczyciele. Wieczór zakończył się wspólnymi zdjęciami, wymianą adresów mailowych i obietnicami ponownego spotkania.

Po trzech dniach pobytu w naszym powiecie grupa młodzieży z liceum zawodowego w Oignies pojechała do Rogalina, Poznania, Torunia, aby kontynuować swój projekt. Wizytę w Polsce zakończyli w Bydgoszczy, gdzie dopingowali francuskie drużyny juniorów i seniorów uczestniczące w mistrzostwach świata w biegach przełajowych.

Kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie

Technikum

Technikum

Wybierając technikum możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz przygotować się do studiów wyższych.

Technikum hotelarstwa, Technikum elektryczne, Technikum elektroniczne, Technikum usług fryzjerskich, Technikum mechaniczne, Technikum pojazdów samochodowych,

Our website is protected by DMC Firewall!