Handel ludźmi - spotkanie z przedstawicielami Fundacji Czas Wolności

Galeria10 stycznia 2024 przedstawiciele Fundacji Czas Wolności w ramach projektu „Nie jesteś na sprzedaż, nie daj się kupić” spotkali się z uczniami klas III branżowej szkoły I stopnia, IV klasy liceum ogólnokształcącego oraz V klasy technikum, by uzmysłowić im, jak wielkim problemem w obecnych czasach jest handel ludźmi.

Podczas 90 – minutowych warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jakie są współczesne formy handlu ludźmi (m.in. sex biznes, przymusowa praca, żebractwo, niewolnictwo, handel narządami), jak nie stać się ofiarą, jakie oferty pracy, szczególnie za granicą, powinny wzbudzić nieufność, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Prelegenci zaprezentowali skalę zjawiska handlu ludźmi na świecie.

Opowiedzieli również o mechanizmach werbowania ludzi do pracy przymusowej lub niewoli seksualnej.

Było to cenne i wartościowe spotkanie – powiedział jeden z uczniów – wiedziałem, że zjawisko handlu istnieje, ale nie sądziłem, że aż na taką skalę. Jego koleżanka dodała Dzięki temu spotkaniu na pewno będziemy ostrożniejsi przy zawieraniu znajomości lub podejmowaniu pracy za granicą. Dobrze, że takie spotkanie odbyło się w naszej szkole.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd