Fryzjer to przede wszystkim specjalista od układania, strzyżenia, modelowania i farbowania włosów. Dlatego powinna go cechować spostrzegawczość, podzielność uwagi, wrażliwość estetyczna, a także precyzja i poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę.
Fryzjer spełnia życzenia klienta dotyczące uczesania. Doradza zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji włosów w zależności od ich rodzaju i stanu. Współcześni fryzjerzy muszą być ludźmi wszechstronnymi w sensie umiejętności zawodowych, jak i wiedzy. Muszą wiedzieć sporo nie tylko o technice, ale i o modzie, historii fryzur, a także o stylizacji, wizażu i samych kosmetykach.
Fryzjer to rzemieślnik zajmujący się zgodnie z życzeniami klientów strzyżeniem włosów, ich pielęgnacją, układaniem, farbowaniem, myciem. Dlatego powinna go cechować spostrzegawczość i podzielność uwagi, wrażliwość estetyczna, a także precyzja i poczucie odpowiedzialności w pracy.
Ważna jest też dobra kondycja fizyczna (zwłaszcza nóg, rąk i pleców), sprawność manualna i spełnianie wymogów zdrowotnych: brak chorób skórnych i skłonności do alergii, prawidłowa postawa bez skrzywień kręgosłupa oraz dysfunkcji stawów, a wreszcie prawidłowe widzenie obuoczne i rozpoznawanie barw.
Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Branżowej Szkole I Stopnia w zawodzie fryzjer to w ramach:
Po zakończeniu nauki w Branżowej Szkole I Stopnia czeka Cię egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
W zawodzie fryzjer wyodrębniono jedną Kwalifikację FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie fryzjer powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich:
Egzamin zawodowy jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.
Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, po uzyskaniu upoważnienia przez szkołę, placówkę, centrum, pracodawcę lub podmiot prowadzący kwalifikacyjny kurs zawodowy przeprowadzający egzamin. Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje przy indywidualnym stanowisku egzaminacyjnym wspomaganym elektronicznie.
Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu przez zdającego na stanowisku egzaminacyjnym zadania praktycznego, którego rezultatem może być wyrób, usługa czy też dokumentacja.
Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.
Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
W Polsce, obok takich zawodów jak kucharz czy prawnik, jest duże zapotrzebowanie na fryzjerki bądź fryzjerów.
Osoby, mające tak zwany fach w ręku, bez problemu znajdą zatrudnienie na rynku pracy w dużych prestiżowych salonach fryzjerskich, bądź też małych osiedlowych zakładach. Na pewno dość odważnym, ale jakże satysfakcjonującym rozwiązaniem jest otwarcie swojego salonu fryzjerskiego.
Od kilku lat przeżywamy istny boom na profesjonalnych męskich fryzjerów, zwanych barberami. Wiąże się to ze wzrostem świadomości mężczyzn w temacie strzyżenia włosów, jak i zarostu. Można powiedzieć, że świadomość ta rośnie wprost proporcjonalnie do liczby barber shop’ów, które pojawiają się w już nie tylko największych miastach Polski.
Poza tym fryzjer może znaleźć pracę na planach filmowych i zdjęciowych, w teatrze i telewizji, studiach fotograficznych.