

Nauka technika mechanika obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu mechanika - obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz do wykonywania prac projektowych, produkcyjnych oraz remontowo – instalacyjnych maszyn i urządzeń technicznych.
Technik mechanik organizuje i nadzoruje produkcję, montaż, naprawy i konserwacje maszyn i urządzeń, a zwłaszcza: pomp i innych przenośników cieczy, sprężarek wszelkiego rodzaju, dmuchaw, pomp próżniowych i ssaw, wentylatorów i urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, maszyn do formowania, dozowania i konfekcjonowania produktów, robotów, manipulatorów i innych; uruchamia, reguluje i sprawdza instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową ramach maszyn i urządzeń; wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymienia zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach.
W trakcie nauki zdobędziecie umiejętności użytkowania narzędzi do komputerowego wspomagania przygotowania produkcji w ramach zajęć w pracowni komputerowej wyposażonej w oprogramowanie wspierające procesy kreślenia i projektowania.
Jako absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
Uczniowie w klasie technikum mechanicznego z przysposobieniem pożarniczym będą uczestniczyli w zajęciach z przysposobienia pożarniczego w wymiarze 2 godzin w tygodniu. Program przedmiotów pożarniczych będzie obejmował m.in. następujące bloki tematyczne:
Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Technikum mechanicznym to w ramach:
Nauka w Technikum to nie tylko szkoła. W trakcie kształcenia weźmiesz również udział w praktykach zawodowych. Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godz., ich termin może ulec zmianie):
w klasie III - 140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze,
w klasie IV -140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze.
Praktyki odbywają się w miejscach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu, np. w firmach specjalizujących się montażu, naprawach i konserwacji maszyn i urządzeń, organizacji procesów produkcji, obróbką mechaniczną CNC.
W trakcie nauki czekają Cię dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których możesz uzyskać tytuł Technika mechanika.
Egzaminy są przeprowadzane oddzielnie dla każdej kwalifikacji:
1. Kwalifikacja MEC.02. MEC.05. MEC.08. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń. Użytkowanie obrabiarek skrawających. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (odbywa się pod koniec III klasy):
a) montowanie, obsługa, instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń;
b) przygotowywanie obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki, wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających i obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z dokumentacją technologiczną,
c) wykonywanie elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej i maszynowej, wykonywanie połączeń, naprawa i konserwacja elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
2. Kwalifikacja ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych (odbywa się po I semestrze V klasy):
a) użytkowanie instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych,
b) konserwowanie i naprawa instalacji elektronicznych oraz urządzeń elektronicznych.
Egzamin jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.
Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym.
Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.
Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.
Technik mechanik jest zawodem o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Technik mechanik jest przygotowany do pracy związanej z wytwarzaniem i eksploatacją maszyn oraz w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych. Absolwenci mogą być również zatrudnieni jako specjaliści w dziedzinie przygotowania, organizacji i zarządzania produkcją.
Zawód technik mechanik jest zawodem szeroko profilowym. Absolwent kończący szkołę może podejmować pracę w przemyśle maszynowym, budownictwie, górnictwie, transporcie, rolnictwie, przemyśle samochodowym oraz wielu dziedzinach usług.
Technicy mechanicy nadzoruję pracę robotników, wspomagają pracę inżynierów lub samodzielnie wykonują zadania związane z projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych.