Technikum usług fryzjerskich

z innowacją kosmetologia i wizaż
Cykl kształcenia
Nauka w technikum trwa 5 lat.
Przedmiot w zakresie rozszerzonym
biologia

Technik usług fryzjerskich to kierunek umożliwiający zdobycie pełnej wiedzy z dziedziny szeroko pojętego fryzjerstwa. W trakcie nauki na kierunku Technik usług fryzjerskich zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie:

• prowadzenia konsultacji z klientem lub klientką dotyczącej zakresu usługi fryzjerskiej,
  • wykonywania pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • wykonywania nietrwałego i trwałego odkształcania włosów,
  • wykonywania strzyżenia włosów i formowania zarostu,
  • wykonywania zmiany koloru włosów,
  • wykonywania stylizacji fryzur,
  • projektowania fryzur, dokumentowania fryzur,
  • wykonywania fryzur na podstawie projektów.

Od niedawna bardzo pożądane u fryzjerów są także umiejętności stylistyczne, które umożliwiają doradztwo w zakresie kreowania ogólnego wizerunku klienta. Kierunek oferowany w naszej szkole został specjalnie poszerzony o dodatkowy moduł z zakresu wizażu i stylizacji, dzięki czemu uczniowie nauczą się m.in. podstaw makijażu, technik zdobienia paznokci.

Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Technikum usług fryzjerskich to w ramach:

• Kształcenia zawodowego teoretycznego: Podstawy fryzjerstwa. Organizacja pracy małych zespołów. Projektowanie i dokumentowanie fryzur. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Język angielski zawodowy. Bezpieczeństwo i higiena pracy. Kompetencje personalne i społeczne. Nietrwałe odkształcenie włosów i formowanie fryzur. Trwałe odkształcenie włosów. Strzyżenie damskie i męskie włosów oraz formowanie zarostu męskiego. Zmiana koloru włosów.
  • Kształcenia zawodowego praktycznego: Wykonywanie fryzur na podstawie projektów. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich - zajęcia praktyczne.

Nauka w Technikum to nie tylko szkoła. W trakcie kształcenia weźmiesz również udział w praktykach zawodowych. Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godz., ich termin może ulec zmianie):
w klasie III - 140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze,
w klasie IV -140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze.

Praktyki odbywają się w miejscach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu takich jak zakłady i salony fryzjerskie.

W trakcie nauki czekają Cię dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których możesz uzyskać tytuł Technika usług fryzjerskich.

Egzaminy są przeprowadzane oddzielnie dla każdej kwalifikacji:

1. Kwalifikacja FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich (odbywa się pod koniec III klasy):
a) prowadzenie konsultacji z klientem dotyczącej zakresu usługi fryzjerskiej,
b) doradzanie w zakresie doboru koloru i odpowiedniej fryzury,
c) wykonywanie pielęgnacji włosów i skóry głowy,
d) wykonywanie nietrwałego i trwałego odkształcania włosów,
e) wykonywanie strzyżenia włosów, golenia i formowania zarostu męskiego,
f) wykonywanie zmiany koloru włosów,
g) wykonywanie stylizacji fryzur.

2. Kwalifikacja FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur (odbywa się po I semestrze V klasy):
a) projektowanie fryzur,
b) dokumentowanie fryzur,
c) wykonywanie fryzur na podstawie projektów.

Egzamin jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.

Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest ‎‎przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego ‎‎zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku ‎‎egzaminacyjnym.

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.

Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.

Jako absolwent kierunku Technik usług fryzjerskich będziesz mógł podjąć pracę w:

• salonach fryzjerskich i studiach stylizacji fryzur,
  • salonach wizażu i stylizacji,
  • charakteryzatorniach – w teatrze lub na planie filmowym,
  • agencjach mody i reklamy,
  • we własnej firmie.

Po ukończeniu nauki jesteś przygotowany, aby rozpocząć pracę lub iść na studia. Masz wiele kierunków do wyboru, np. kosmetologia, dermatologia, charakteryzator, kostiumograf i inne, niekoniecznie związane z dyplomem technika usług fryzjerskich.