

Jest to kierunek kształcący całościowo fachowców dziedzin elektrycznych. Do typowych zdań zawodowych technika elektryka należy:
Praca instalatora elektrycznego polega na układaniu nowych instalacji, na budowie instalacji do zasilania oświetlenia, sprzętu gospodarstwa domowego czy też maszyn elektrycznych. Monter i konserwator sieci elektrycznych buduje sieci energetyczne doprowadzające prąd do mieszkań, zakładów, wykonuje prace naprawcze i konserwacyjne sieci. Elektryk może także zajmować się naprawą i konserwacją sprzętu gospodarstwa domowego, naprawą i przezwajaniem silników elektrycznych, a także elektromechaniką samochodową.
Praca elektryka wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też z nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektryk powinien cechować się dobrym wzrokiem i słuchem, zdolnością do koncentracji i podziału uwagi, uzdolnieniami technicznymi oraz twórczym myśleniem.
Przedmioty zawodowe, których będzisz się uczył w Technikum elektrycznym to w ramach:
Nauka w Technikum to nie tylko szkoła. W trakcie kształcenia weźmiesz również udział w praktykach zawodowych. Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godz., ich termin może ulec zmianie):
w klasie III - 140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze,
w klasie IV -140 godz. – 4 tygodnie w 2 semestrze.
Praktyki odbywają się w miejscach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu, np. w firmach specjalizujących się w montażu instalacji, urządzeń, maszyn elektrycznych.
W trakcie nauki czekają Cię dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których możesz uzyskać tytuł Technika elektryka.
Egzaminy są przeprowadzane oddzielnie dla każdej kwalifikacji:
1. Kwalifikacja ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych (odbywa się pod koniec III klasy):
a) wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
b) montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
c) wykonywanie konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
2. Kwalifikacja ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych (odbywa się po I semestrze V klasy):
a) eksploatowanie instalacji elektrycznych,
b) eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Egzamin jest podzielony na dwie części – pisemną (teoretyczną) oraz praktyczną.
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego – tj. przy komputerze.
Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych, których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym.
Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:
1) z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli rozwiązał poprawnie minimum 20 zadań testu pisemnego), oraz
2) z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.
Wynik ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny. Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.
Jako absolwent kierunku Technik elektryk będziesz mógł podjąć pracę w: